Pożyczka tylko na pesel? To niemożliwe – pożyczkodawcy muszą wiedzieć trochę więcej, aby uniknąć wyłudzeń na skradzione dane osobowe i sprawdzać zdolność kredytową swoich klientów. Dlatego firmy pożyczkowe rozpatrując wnioski sprawdzają nie tylko miejsce zamieszkania klienta czy wysokość zarobków, ale nawet stan cywilny. Wszystkie te dane wpisuje się we wnioskach pożyczkowych.
Czy pesel wystarczy do wzięcia pożyczki?
Według danych pochodzących z Biura Informacji Kredytowej czy Krajowego Rejestru Długów wynika, że coraz więcej osób sięga po pożyczki. To łatwy sposób na sfinansowanie niespodziewanych wydatków. Pożyczka online bez zaświadczeń dostępna jest bez wychodzenia z domu i często do jej uzyskania wystarczy tylko dowód osobisty. Czy to oznacza, że dostaniemy pożyczkę, podając tylko swój pesel?
Nie. Pożyczka tylko na pesel nie jest dostępna nawet w firmach pozabankowych, które ograniczają formalności do minimum. Pożyczkodawcy bardzo dokładnie weryfikują tożsamość swoich klientów – w celu zapewnienie bezpieczeństwa im i sobie. Posiadanie czyjegoś peselu nie sprawia, że możemy zaciągnąć zobowiązanie na tę osobę.
Co poza numerem pesel niezbędne jest do wzięcia pożyczki?
Mimo że na rynku finansowym dostępne są pożyczki bez weryfikacji konta bankowego, dane klienta zawsze są sprawdzane. Istnieje wiele metod, które pozwalają zweryfikować nie tylko rzetelność podanych przez klienta informacji, ale także jego wypłacalność. Jakie dane prócz numeru pesel są niezbędne do wzięcia pożyczki?
Są to:
- dokument potwierdzający wysokość i sposób zarobku/otrzymywania dochodu ;
- dowód osobisty,
- liczba osób pozostająca na utrzymaniu pożyczkobiorcy;
- numer telefonu;
- adres zameldowania.
Pożyczki online dostępne są zwykle od 18 roku życia, dlatego pożyczkodawca wymaga wskazania we wniosku również wieku klienta. Niezbędna do uzyskania pożyczki jest również zdolność kredytowa. Jeśli będzie ona negatywna i będziemy widnieć w bazach dłużników, nie otrzymamy dodatkowych pieniędzy. W niektórych przypadkach możemy zostać poproszeni o zabezpieczenie transakcji. Może mieć ono formę wskazania żyranta, kupna ubezpieczenia lub wskazania przedmiotu zastawu.
Czy można wziąć kredyt na pesel w banku?
Skoro nie można wziąć pożyczki tylko na pesel, warto zastanowić się, czy można wziąć na niego kredyt bankowy. Skoro ta informacja jest niewystarczająca do wzięcia pożyczki, bank tym bardziej nie udzieli nam kredytu na pesel. Instytucja ta bardzo dokładnie weryfikuje informacje o swoich klientach. Sprawdza nie tylko ich wiek, miejsce zatrudnienia czy wysokość wynagrodzenia. Dla banku ważne jest również:
- wykształcenie kredytobiorcy;
- liczba osób będąca na jego utrzymaniu;
- przeznaczenie kredytu;
- stan cywilny.
Ubiegając się o kredyt bankowy będziemy musieli przedstawić zaświadczenie o dochodach od naszego pracodawcy. Będziemy zobowiązani również ubezpieczyć kredyt i w pewnych sytuacjach wskazać osobę, która spłaci go za nas (w przypadku naszej niewypłacalności). Nie jest to zwykle wymagane w przypadku pożyczek online.
Czy ktoś może wyłudzić pożyczkę na mój pesel?
Dane wrażliwe to informacje o nas, które podajemy podczas załatwiania spraw w urzędach, wypełniania dokumentów czy rejestracji online. Należą do nich:
- imię;
- nazwisko;
- adres zameldowania;
- numer telefonu;
- numer pesel.
Czy w związku z tym, że dane wrażliwe podajemy w tak wielu miejscach, ktoś może wyłudzić pożyczkę na numer pesel?
Istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś użyje naszych danych do logowania czy zrobienia zakupów. Być może stworzy fałszywy dowód osobisty, którym zechce zawrzeć transakcję pieniężną. Pracownicy różnych firm są jednak wyczuleni na takie przypadki i bardzo dokładnie weryfikują nie tylko dokumenty, ale także informacje podane w różnych formularzach. Dzięki temu złodziej nie weźmie pożyczki na pesel osoby okradzionej. Warto mimo wszystko dbać o bezpieczeństwo naszych danych każdego dnia i zastrzec dowód osobisty w razie jego zgubienia.
Baza PESEL – jakie gromadzi dane?
Nie tylko rejestry dłużników takie jak Biuro Informacji Kredytowej gromadzą dane. Znajdziemy je również w Bazie PESEL. To Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Znajdują się w nim informacje, które identyfikują tożsamość i status administracyjnoprawny wszystkich obywateli Polski. W bazie gromadzone są także informacje dotyczące obcokrajowców, którzy zamieszkują teren RP.
Baza PESEL gromadzi takie dane, jak:
- wiek;
- płeć;
- kraj pochodzenia;
- miejsce urodzenia;
- nazwiska rodowe rodziców;
- stan cywilny;
- data wymeldowania z miejsca stałego pobytu.
Warto podkreślić, że dostęp do danych zamieszczonych w Bazie PESEL mają przedstawiciele władzy:
- policja;
- prokuratura;
- straż;
- organy wyborcze;
- organy kontroli państwowej.
Załatwiając jakąkolwiek sprawę w urzędach czy firmach oferujących różnego rodzaju usługi, nasze dane zostaną zweryfikowane. Nie ma więc możliwości, aby ktoś wziął pożyczkę na skradziony pesel.