info@askredyt.pl 611 100 415

Ile można wpłacić do banku bez kontroli urzędu skarbowego?

Przelewy na dużą kwotę mogą zostać zgłoszone do urzędu skarbowego. Zatem ile można wpłacić do banku bez kontroli? Maksymalnie 15 000 euro. Jeśli przekroczymy tę kwotę, bank zgłosi nasz przelew do Głównego Inspektora Instytucji Finansowych, a ten zdecyduje, co należy zrobić dalej: pozwolić na przekazanie środków czy też wstrzymać transakcję? Wszystko zależy od sytuacji.

Jakie kwoty bank zgłasza do urzędu skarbowego?

Bank ma prawo zgłosić do urzędu skarbowego przelewy bankowe, które uzna za podejrzane. Czyli jakie? Zazwyczaj chodzi o przelewy na duże kwoty – takie, które nie są typowymi transakcjami dla wybranego rachunku płatniczego. Ponadto bank kontrolując przelewy ma obowiązek zgłosić płatności powyżej 15 000 euro do Głównego Inspektora Instytucji Finansowych. Dopiero inspektorat stwierdza, czy sprawa zostanie zgłoszona do urzędu lub prokuratury. Zazwyczaj przelewy na duże kwoty mają logiczne wytłumaczenie i są puszczane do adresata bez dalszych problemów, jednak ta kilkupoziomowa procedura kontroli powstała po to, aby nie dochodziło do przestępstw czy innych nielegalnych sytuacji – a takie przypadki się zdarzają.

Co, jeśli na nasze konto ma wpłynąć duża pożyczka online bez zaświadczeń? Nie musimy obawiać się w tym przypadku urzędu skarbowego. Bank sprawdzi nadawcę przelewu i bez problemu otrzymamy gotówkę. Podobnie będzie, jeśli to my zrobimy duży przelew w dobrej wierze. Bank po jego weryfikacji po prostu prześle go do odbiorcy. Należy jednak uważać z wpisywaniem tytułów przelewów. Zabawny dla nas tytuł (np. “na narkotyki”) może sprawić, że pracownik banku zgłosi naszą transakcję odpowiednim organom.

Przelew na rachunek własny – kiedy będzie podejrzany?

Przelewy wykonujemy nie tylko na obce rachunki. Zdarza się, że prowadzimy kilka własnych kont bankowych (np. gdy prowadzimy działalność gospodarczą) i przelewamy pomiędzy nimi pieniądze. Czy bank może zgłosić przelew na rachunek własny do urzędu skarbowego? Tak samo jak w przypadku przelewu na rachunek obcy, bank ma prawo zgłosić nasz przelew do odpowiedniej instytucji, jeśli jego wartość przekroczy 15 000 euro.

Co ważne, bank może zainteresować się przelewem również wtedy, gdy otrzymamy spadek lub na nasz rachunek wpłynie wygrana. Każdą z tych sytuacji należy niezwłocznie zgłosić do odpowiedniego urzędu. Często takie sytuacje wiążą się z zapłatą odpowiedniego podatku.

Kiedy musimy zapłacić podatek od przelewu?

Każda wysoka kwota trafiająca na nasze konto musi zostać opodatkowana. W jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od przelewu? Jest to obowiązkowe, gdy na naszym koncie pojawią się:

  • pożyczki od bliskich;
  • daniny;
  • prezenty z okazji ślubu, komunii, rocznicy, urodzin czy innych okazji;
  • spadek (wysokość podatku zależy od wysokości schedy).

Pamiętajmy jednak, że zgłoszone muszą zostać tylko te darowizny, które dla wybranej grupy podatkowej przekraczają określoną kwotę. Według art. 9.1 i 14.3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, dodatkowa opłata (którą należy wnieść do urzędu skarbowego) obowiązuje przy otrzymaniu darowizny przekraczającej następujące kwoty:

  • 9637 zł (dotyczy to pierwszej grupy podatkowej, czyli darowizny od małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierba, zięcia, synowej i teściów);
  • 7267 zł (dotyczy to zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych);
  • 4902 zł (dotyczy pozostałych osób).

Konsekwencje niezgłoszenia darowizny do US są przykre. Może zostać nałożony na nas obowiązek zapłacenia aż 75 proc. podatku np. od pożyczki lub kara grzywny. W skrajnych przypadkach możemy zostać pozbawieni wolności do lat 5.

Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto osobiste?

Zakładając rachunek bankowy mamy pewność, że należy od wyłącznie do nas. Jednak bank ma wgląd w nasze konto i może analizować naszą historię kredytową. Widzi on również wszystkie przelewy, które na nasze konto trafią i z niego wychodzą. Wie zatem, kiedy mamy debet na koncie lub kiedy otrzymaliśmy wypłatę.

Konto osobiste może sprawdzać także urząd skarbowy (dlatego właśnie próba ukrycia faktu darowizny od rodziny jest daremna). Zezwala na to ustawa z 1997 roku o ordynacji podatkowej. Istnieje jednak pewien warunek, który musi zostać spełniony. Wobec podatnika musi zostać wszczęte postępowanie podatkowe.