info@askredyt.pl 611 100 415

Kredyt na paszport – czy można wziąć kredyt bez dowodu?

Wielu z nas zastanawia się, czy można wziąć kredyt na paszport. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ dokument ten nie zawiera wystarczającej ilości informacji potrzebnych do wypełnienia wniosku pożyczkowego. Dodatkowe pieniądze możemy jednak uzyskać na dowód. Kto może otrzymać taką pożyczkę?

Czy można wziąć kredyt na paszport?

Kredyt bankowy to produkt ogólnodostępny i udzielany w oparciu o dokument potwierdzający naszą tożsamość. Czy można więc wziąć kredyt na paszport? Niestety nie. Paszport nie jest wystarczającym dokumentem, aby odpowiednio potwierdzić nasze dane osobowe. Kredytodawca wymaga we wniosku o dodatkowe pieniądze podania takich danych jak:

  • imię i nazwisko;
  • wiek;
  • adres zameldowania;
  • numer PESEL;
  • forma zatrudnienia;
  • wysokość dochodu oraz dane pracodawcy.

Krótko mówiąc kredytodawca nie udzieli nam kredytu na paszport, ponieważ znajduje się w nim zbyt mało informacji dotyczących naszej osoby. Poza tym dokument ten nie służy na co dzień do identyfikacji tożsamości obywateli. Co innego dowód osobisty. Jest on niezbędnym dokumentem do otrzymania kredytu. Nie znaczy to jednak, że mając jedynie ten dokument otrzymamy kredyt na pesel.

Instytucja ta prócz wspomnianych wcześniej danych, będzie wymagała od nas wskazania wykształcenia czy ilości osób będących na naszym utrzymaniu. Kluczowe będzie również przedstawienie dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach.

Pożyczka na paszport w instytucjach pozabankowych

Instytucje finansowe udzielające np. pożyczek online, działają na podstawie innych zasad niż banki. Dzięki temu do wnioskowania o dodatkowe pieniądze nie jest nam potrzebne tak dużo zaświadczeń. Czy zgodnie z tym tutaj możemy liczyć na pożyczkę na paszport? Również nie możemy skorzystać z takiej opcji. Paszport, podobnie jak w przypadku kredytu, jest niewystarczającym dokumentem do potwierdzenia naszej tożsamości – nawet w firmach pożyczkowych.

Możemy jednak sięgnąć po pożyczkę na dowód osobisty. Skierowana jest ona do wszystkich osób wypłacalnych, które otrzymują stały dochód. Co ważne, nie musi on pochodzić z umowy o pracę. Pożyczkodawcy udzielają zastrzyku gotówki w oparciu o:

  • umowy cywilnoprawne;
  • rentę czy emeryturę;
  • kontrakty (np. marynarski, muzyczny).

Wypełniając wniosek o pożyczkę na dowód osobisty, należy pamiętać o wskazaniu również dodatkowego dochodu. Jest nim stypendium, alimenty, pieniądze pochodzące z prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy rolnej, a także zysk z wynajmu mieszkań. Sumując nasze dochody, zwiększamy większe szanse na otrzymanie pożyczki.

Pożyczki gotówkowe na dowód osobisty – dla kogo?

Pożyczka przez internet na konto bankowe nie jest skierowana do wszystkich. Osoby, które o nią wnioskują, powinny mieć pozytywną zdolność kredytową, a także rachunek bankowy. To na niego zostaną przelane pieniądze z pożyczki. Wierzyciel, zanim rozpatrzy nasz wniosek, dokładnie sprawdzi historię kredytową. Jako że aplikacje pożyczkobiorców analizowane są indywidualnie, zadłużeni również mają szansę na pożyczkę. Jak to możliwe?

Jeśli ich zadłużenie nie jest duże, a zdolność kredytowa wystarczająca do wzięcia pożyczki, otrzymają ją. Najważniejsze jest to, aby zwróciły one pożyczone pieniądze na czas. W przeciwnym razie będą zobowiązani do zapłacenia odsetek, a ich zadłużenie się powiększy. Otrzymają też monit, czyli wezwanie do zapłaty.

Pamiętajmy, że pożyczkę możemy ubezpieczyć. W jakim celu? Aby w razie naszej niewypłacalności nie obciążyć zadłużeniem bliskich. Dług zostanie wtedy spłacony z ze składek na ubezpieczenie.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu?

Aby nikt nie wziął pożyczki na dowód osobisty z naszymi danymi, powinniśmy pilnować swoich dokumentów. Zdarza się jednak, że je zgubimy. Gdzie zgłosić zgubienie dowodu tożsamości? Powinniśmy to zrobić w swoim banku. Instytucja automatycznie poinformuje o tym inne podmioty, należące do systemu “Dokumenty Zastrzeżone”. Niektóre banki przyjmują zastrzeżenie telefonicznie. Wcześniej jednak weryfikują naszą tożsamość. Najlepiej będzie więc zgłosić zgubienie dowodu osobiście.

Zastrzeganie dowodu osobistego możliwe jest również na policji. Pamiętajmy jednak, że zgubienie dokumentów to nie przestępstwo. Instytucja zajmie się naszą sprawą tylko wtedy, jeśli utrata dokumentów związana jest z przestępstwem (kradzieżą, włamaniem, rozbojem).

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na mój dowód, jeśli go zgubiłem?

Pożyczka na dowód osobisty udzielana jest przez firmy pozabankowe. Musimy jednak pamiętać, że sam dokument tożsamości nie wystarczy do tego, aby zyskać dodatkowe pieniądze. Nasze dane są dokładnie weryfikowane również w innych źródłach. Jednak aby nie martwić się o to, czy ktoś wziął pożyczkę na nasz pesel, możemy to sprawdzić.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na mój dowód? Wystarczy, że z bazy Biura Informacji Kredytowej pobierzemy specjalny dokument. Raport BIK zawiera informacje o naszych aktualnych oraz spłaconych zobowiązaniach. Dowiemy się z niego, kto jest naszym wierzycielem i jaką kwotę powinniśmy mu oddać. Zestawienie informacji o naszej zdolności kredytowej pomoże także ocenić, czy stać nas na kredyt lub pożyczkę. Warto więc regularnie analizować rejestry dłużników, szczególnie że raport nie jest drogi. Kosztuje 39 zł za wersję jednorazową. Roczne zestawienie danych to koszt 99 zł.