info@askredyt.pl 611 100 415

Jak zrobić przelew przez internet?

Jak zrobić przelew bankowy przez internet? Wystarczy zalogować się na stronę internetową banku, następnie uzupełnić danymi adresata formularz przelewu. Czy do przelewu potrzebny jest adres? Banki biorą zwykle pod uwagę podany numer konta, czasem może być on jednak wymagany.

Jak zrobić przelew bankowy przez internet?

Internet istnieje stosunkowo od niedawna. Mimo to służy nam dziś do wykonywania większości czynności. Możemy za jego pomocą np. zapłacić ratę pożyczki bez zaświadczeń.

W sieci możemy też zrobić zakupy, wykupić ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie pożyczki. Jak dokonać przelew, który pozwoli nam zapłacić za wszystkie udogodnienia? Wystarczy:

 1. Zalogować się na nasze konto w bankowości internetowej, z którą współpracujemy. W tym celu należy użyć loginu i hasła;
 2. Wybrać opcję “zrób przelew”;
 3. Wskazać parametry przelewu takie jak: adresata, kwotę przelewu, tytuł przelewu;
 4. Potwierdzić wysłanie przelewu za pomocą np. kodu SMS.

Czy do przelewu wystarczy numer konta?

Banki, które pośredniczą między nami, a odbiorcą przelanej przez nas gotówki, przywiązują wagę głównie do numeru konta, który podamy w formularzu przelewu. Oznacza to, że nie sprawdzają dodatkowo danych odbiorcy, które uzupełniliśmy. Numer konta jest wystarczającą daną potrzebną do wykonania przelewu. Wyjątkiem są przelewy na dużą kwotę, które wyglądają podejrzanie. Wtedy bank dokładnie sprawdza wszelkie dane, aby nie doszło do oszustwa.

Bywa, że podanie większej ilości danych w formularzu przelewu jest obowiązkowe. Sprawia to, że później łatwiej jest nam dochodzić ewentualnych roszczeń czy uporządkować adresatów naszych przelewów w książce adresowej online. Podanie danych związanych z rachunkiem bankowym służy również weryfikacji naszej tożsamości. Sposób ten wykorzystują głównie pożyczkodawcy.

Jakie dane do przelewu?

Aby móc przelać gotówkę online, należy wypełnić danymi specjalny formularz. Pamiętajmy, aby wpisane dane były poprawne, aby przelew trafił do właściwej osoby. Do przelewu potrzebne nam będą:

 • numer rachunku odbiorcy;
 • nazwa odbiorcy,
 • adres odbiorcy,
 • tytuł przelewu,
 • kwota przelewu.

Jak wypełnić przekaz pocztowy?

Nie każdy konsument posiada rachunek w banku. Jak wykonać przelew nie mając rachunku ROR? Możemy to zrobić na poczcie. Wystarczy w tym celu wypełnić przekaz pocztowy. Powinny się w nim znaleźć dane, których użylibyśmy do przelewu przez internet. Dodatkowo powinniśmy w przekazie zawrzeć dane nadawcy, czyli nasze. Wykonując przelew online nie musimy tego robić, ponieważ są już przypisane do naszego konta.

Przelew za pomocą przekazu pocztowego może być rozwiązaniem dla osób starszych, które nie obsługują płatności internetowych. Może on również pomóc osobom, które mają problemy finansowe i nie potrafią z nich wyjść, a mimo to chcą odebrać od kogoś gotówkę lub komuś ją przekazać bez ingerencji osób trzecich w ich własne konto bankowe.

Ile idzie przelew?

To, w jakim czasie dotrze do naszego adresata przelew, zależy od killku czynników. Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje przelewów. Są to:

 • przelew tradycyjny;
 • przelew natychmiastowy.

Przelew tradycyjny bank wykonuje zgodnie z godzinami księgowania systemu Elixir, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jak długo idzie przelew? Godziny sesji przelewów Elixir są stałe, ale każdy bank ma też własny harmonogram wykonywania przelewów wychodzących i przychodzących. Przelew natychmiastowy może dotrzeć do odbiorcy nawet w kilkanaście minut. Przelewy natychmiastowe są dodatkowo płatne oraz rozliczane w ramach jednego z dwóch systemów: Express Elixir lub Blue Cash.

Jeśli dokonujemy za pomocą przelewu płatności za naszą pożyczkę dobrze będzie, jeśli przelew dotrze do pożyczkodawcy na czas. Konsekwencją opóźnienia w spłacie pożyczki może być otrzymanie przez nas monitu. Warto więc wiedzieć jak zrobić przelew przez internet i nie dopuścić do wpisania nas w rejestr dłużników.