info@askredyt.pl 611 100 415

Co to jest rata balonowa?

Kredyt z ratą balonową – charakterystyka

Rata balonowa to jedna z możliwości spłaty kredytu, tuż po racie równej czy malejącej. Nie jest więc dostępna dla osób sięgających po pożyczki online . Wybierając kredyt z ratą balonową warto wiedzieć, na czym ona właściwie polega.

Spłacając kredyt za pomocą raty balonowej w pierwszej kolejności jesteśmy zobowiązani do spłaty samych odsetek. Ostatnia rata kredytu jest największa, ponieważ stanowi ona połączenie pożyczonego kapitału wraz z pozostałymi odsetkami. Musimy być świadomi, że spłata za pomocą raty balonowej jest długoterminowa. Nie odczujemy jej więc mocno na domowym budżecie. Co więcej, dzięki niej możemy poprawić naszą zdolność kredytową, czyli możliwość zaciągnięcia i spłaty pożyczki. Musimy jednak pamiętać o terminowej spłacie rat.

Kredyt balonowy – cechy raty balonowej

Kredyt balonowy oferowany jest tylko przez niektóre banki. Przed wyborem odpowiedniej instytucji warto sprawdzić jej ofertę. Sięgając po ratę balonową należy pamiętać o:

  • procedurach związanych z przyznaniem kredytu. Od kredytobiorcy wymagana jest pozytywna zdolność kredytowa oraz wysoka ocena punktowa BIK;
  • wysokim RRSO kredytu w związku z ryzykiem, jakie ponosi bank pozwalając nam w początkowej fazie spłacać wyłącznie odsetki;
  • ratach kredytu, które są niższe o nawet 40 proc. w porównaniu do tradycyjnego kredytu bankowego;
  • wkładzie własnym, który w wysokości ok. 10 proc. jest obowiązkowy w momencie ubiegania się o kredyt balonowy;
  • wykupie samochodu. Kredyt z ratą wykupową pozwala nam na regularnie spłacanie odsetek przy jednoczesnym korzystaniu z pojazdu, a następnie wykupienie go wraz z ostatnią ratą.

Rata balonowa pozwala na zwrócenie używanego samochodu i wymianę go na kolejny kredyt z taką samą ratą, zatrzymanie spłacanego samochodu z możliwością spłacenia ostatniej (największej) części kredytu w ratach oraz zatrzymanie samochodu w ramach spłaty ostatniej raty za własną gotówkę.

Kredyt samochodowy z ratą balonową – wady

Nie każdy może pozwolić sobie na wybór raty balonowej. Dlaczego? Kredytobiorca musi mieć nienaganną historię kredytową, którą należy udokumentować. Ważne jest również to, aby osoba sięgająca po kredyt balonowy miała częściowy wkład własny oraz odpowiednią ilość kapitału na spłacenie ostatniej raty kredytu.

Minusem kredytu balonowego jest jego wysokie RRSO. Banki ryzykują pozwalając nam korzystać z samochodu tylko przy spłacie odsetek kredytowych. Wysoki koszt kredytu stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. Warto więc od początku wiedzieć, ile taki kredyt kosztuje i odpowiednio wcześnie zacząć gromadzić potrzebne pieniądze uwzględniając w koszcie kredytu odsetki. Musimy je zapłacić za cały okres kredytowania.

Kiedy wybrać ratę balonową?

Kredyt z ratą balonową wybierany jest zwykle przy kupnie samochodu. Jest to korzystna opcja dla tych osób, które posiadają wkład własny i mogą go przeznaczyć na zakup samochodu. Co istotne, kredyt z ratą balonową możemy ubezpieczyć. Procedura ubezpieczenia kredytu balonowego wygląda tak samo jak kredytu gotówkowego. Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu balonowego również nie jest obowiązkowe.

Alternatywą dla kredytu z ratą balonową na samochód jest kupno pojazdu w leasingu czy za pomocą gotówki. Wymarzone auto możemy kupić także z pieniędzy z pożyczki na dowód wziętej online czy z pożyczki prywatnej. Bez względu na to, którą metodę płatności za samochód wybierzemy, powinniśmy dokładnie przemyśleć naszą decyzję.