info@askredyt.pl 611 100 415

Ile kosztuje kredyt – jak obliczyć koszt kredytu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje kredyt? Na koszt kredytu składają się: oprocentowanie, prowizja, rodzaj rat, a także ubezpieczenie. Pamiętajmy, że parametry kredytu powinny zostać dopasowane do naszej zdolności kredytowej. Używając kalkulatora kredytowego szybko obliczymy koszt kredytu, dzięki czemu biorąc pożyczkę nie obciążymy domowego budżetu.

Ile kosztuje kredyt?

Sięgając zarówno po kredyt bankowy, pożyczki online bez zaświadczeń czy chwilówki, musimy pamiętać o tym, aby poznać ich cenę. To, ile kosztuje kredyt, zależy zwykle od instytucji, w której pożyczamy, a także polityki, jaką ona prowadzi. Co więcej, na cenę kredytu wpływa również jego rodzaj.

Nie możemy zapominać, że koszt kredytu może być inny w momencie, gdy sięgniemy po ubezpieczenie, skorzystamy z promocji czy programów lojalnościowych.

Co składa się na koszt kredytu?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik mówi nam o tym, ile w skali roku będzie nas kosztował kredyt lub pożyczka. Jakie elementy składają się na całkowity koszt kredytu?

  • oprocentowanie – kluczowy koszt kredytu. Oprocentowanie stałe wskazuje na wysokość raty w momencie, kiedy sięgamy po kredyt. Nie zmienia się w trakcie okresu kredytowania, często dotyczy kredytów na krótki okres.Oprocentowanie zmienne zależy od stóp procentowych, które ustala Narodowy Bank Polski. Warunki zmiany oprocentowania powinny zostać zawarte w umowie pożyczkowej lub innym dokumencie;
  • prowizja – opłata, którą bank pobiera za czynność udzielenia kredytu. Opłata ta jest jednorazowa lub doliczana do rat kredytu. Pamiętajmy, że kredyt bez prowizji może oznaczać to, że instytucja finansowa zrekompensuje sobie stratę pieniężną w inny sposób;
  • rodzaj rat – wyróżnia się: malejące, stałe i rosnące. Obliczenie raty kredytu jest bardzo ważne. Powinniśmy wybrać taki rodzaj rat, który będzie dla nas najkorzystniejszy;
  • ubezpieczenie kredytu – jest zależne od kwoty, którą pożyczamy i czasu trwania kredytu. To zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy na wypadek naszej niezdolności do pracy lub śmierci;
  • dodatkowe opłaty, np. opłata przygotowawcza.

Jak obliczyć koszt kredytu za pomocą kalkulatora kredytowego

Nie musisz się zastanawiać, jak obliczyć koszt kredytu. Istnieją wprawdzie wzory matematyczne, które posłużą nam do samodzielnego określenia ceny kredytu, warto jednak skorzystać z kalkulatora kredytowego.

Symulator kredytowy zwykle zamieszczony jest na stronie internetowej wybranej instytucji finansowej. Składa się on ze skali oraz suwaków, za pomocą których możemy wybrać interesujący nas okres kredytowania, a także wysokość pożyczki. Zanim zdecydujemy się na kredyt, możemy dowolnie zmieniać parametry naszego zobowiązania pieniężnego. Wszystko po to, aby dopasować wysokość do naszej zdolności kredytowej.

Koszt pożyczki – jak to wygląda?

Wnioskując o pożyczkę online, także powinniśmy wiedzieć, ile będzie nas ona kosztowała. To, od czego zależy jej cena, to przede wszystkim okres kredytowania, a także jej wysokość. Tak jak w przypadku kredytu, będziemy musieli ponieść koszt oprocentowania czy prowizji. Jeśli wybierzemy pożyczkę z obsługą domową, również zapłacimy więcej.

Koszty pożyczki są większe niż kredytu, dzięki temu jednak możemy dostać pożyczkę bez baz w kilkanaście minut. Pamiętajmy, że o wszystkich kosztach związanych z pożyczką powinniśmy zostać poinformowani jeszcze przed podpisaniem umowy.