info@askredyt.pl 611 100 415

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić siebie w BIG? Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową instytucji, założymy tam konto i pobierzemy raport. Raz na 6 miesięcy jest on darmowy. Jeśli znajdujemy się w BIG, należy jak najszybciej spłacić zadłużenie. Swoją sytuację w bazie zaktualizujemy składając wniosek o wykreślenie z BIG.

Jak sprawdzić siebie w BIG?

BIG InfoMonitor to jeden z rejestrów, do którego mogą trafić zadłużone osoby fizyczne, a także firmy. Ich zadłużenia mogą wynikać nie tylko z nieopłaconych pożyczek online bez zaświadczeń, ale także kredytów bankowych, rachunków za telefon czy telewizję. Jak sprawdzić, czy znajdujemy się w rejestrze BIG?

Będzie nam do tego potrzebne komputer, tablet lub telefon z dostępem do internetu. Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową instytucji i zarejestrujemy się na niej tworząc indywidualne konto. Aby zweryfikować poprawność podanych przez nas informacji, będziemy musieli zeskanować nasz dowód osobisty. Dalszym etapem jest czekanie na akceptację naszego nowoutworzonego profilu przez pracownika BIG.

Jeśli przejdziemy pomyślnie cały proces rejestracji, będziemy mogli pobrać ze strony raport dotyczący naszych płatności. Pamiętajmy, że pobranie raportu raz na 6 miesięcy jest zupełnie darmowe. Jeśli chcemy dokonywać tego częściej, będziemy musieli zapłacić 6,50 zł za każdy pobrany dokument. Jest to jednak ważna czynność, szczególnie jeśli w najbliższym czasie planujemy zaciągnięcie kredytu na dużą kwotę i nie chcemy spotkać się z odrzuceniem wniosku. Bieżąca kontrola naszej zdolności kredytowejjest przy tym kluczowa.

Wpis do BIG InfoMonitor – kto może go dokonać?

Niewiele osób wie, jak sprawdzić swoje długi. Sporo osób nie jest także świadoma tego, kto może nas wpisać do rejestru dłużników BIG. Prawo to przysługuje bankom oraz instytucjom finansowym udzielającym pożyczek online. Do bazy osób zadłużonych mogą wpisać nas również przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne.

Aby nasze dane znalazły się w rejestrze dłużników BIG, musimy spełnić następujące warunki:

  • posiadanie zadłużenia na kwotę minimum 200 zł (osoby fizyczne), 500 zł (przedsiębiorstwa)
  • opóźnienie w spłacie wynoszące minimum 30 dni;
  • przekroczenie 14 dni od momentu otrzymania od wierzyciela informacji o zamiarze wpisania nas do bazy dłużników.

Wniosek o wykreślenie z BIG – gdzie złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru dłużników?

Wpis do BIG może nam utrudnić otrzymanie kredytu czy pożyczki, a także skorzystanie z abonamentu na telewizję czy internet. Wiedząc, że znajdujemy się w rejestrze, warto jest podjąć działania, które sprawią, że wpis zostanie z niego usunięty. Przede wszystkim powinniśmy spłacić posiadane zadłużenie. Jeśli tego dokonamy, nasz wierzyciel ma obowiązek za pomocą wniosku o wykreślenie z BIG zgłosić w bazie aktualizację naszej sytuacji. Ma na to 14 dni. Jeśli nie dokona tego w tym czasie, może zostać obciążony karą wynoszącą 30 tys. zł.

Wniosek o wykreślenie z rejestru dłużników może zostać złożony w naszym imieniu przez wierzyciela w przypadku całkowitej lub częściowej spłaty pożyczki, a także wtedy, jeśli znajdujące się w BIG dane są niekompletne, przedawnione lub nieprawdziwe. BIG ma obowiązek zaktualizowania informacji. Jeśli instytucja tego nie zrobi, może zostać obciążona odpowiedzialnością cywilną za poniesione przez dłużnika szkody bądź odpowiedzialnością z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji.