info@askredyt.pl 611 100 415

Czym jest pożyczka społecznościowa i gdzie można ją dostać

Pożyczka społecznościowa to inaczej social lending lub P2P. Oferowana jest przez serwisy internetowe, gdzie pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy mogą zamieścić swoją ofertę. Zdolność kredytowa w pożyczce społecznościowej sprawdzana jest o wiele łagodniej, niż w przypadku pożyczek online. Pamiętajmy jednak, że firmy pożyczkowe są bezpieczniejszym miejscem pozyskania dodatkowych pieniędzy.

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to inaczej social lending lub P2P. W Polsce pojawiła się na przełomie 2008 i 2009 roku. Pożyczki społecznościowe, podobnie jak pożyczki online bez zaświadczeń  pozwalają na pozyskanie gotówki bez obowiązku korzystania z oferty banków. Pożyczkodawcą w tym przypadku jest wybrany inwestor, który przystanie na naszą propozycję współpracy.

Oferty pożyczek społecznościowych możemy odnaleźć w sieci. Tam zarówno inwestorzy, jak i osoby szukające pożyczek zamieszczają swoje oferty. Propozycje dotyczą kwoty, jaką np. pożyczkobiorca chce pożyczyć, na jak długo i ewentualnie z jakim procentem. Inwestorzy wybierają opcję, która im najbardziej odpowiada i nawiązują z ogłoszeniodawcą współpracę. Należy pamiętać, że portale, w których najczęściej znajdujemy takie ogłoszenia, zarabiają na dokonanych między kontrahentami transakcjach. Warto zatem portale te potraktować wyłącznie jako pośrednika i źródło danych do zawarcia transakcji poza nimi.

Pożyczka społecznościowa sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Obecne czasy pozwalają na zarabianie w internecie z wykorzystaniem różnych metod. Pożyczka społecznościowa także może stać się źródłem zarobku. W jaki sposób? Osoba, która zamierza jej udzielić godzi się na warunki pożyczkodawcy, jednak upatruje sobie w nich korzyści dla siebie. Udzielając komuś pożyczki liczymy nie tylko na zwrot całej pożyczonej kwoty, ale także dodatkowe pieniądze pochodzące z prowizji, odsetek i innych elementów, o których warto wspomnieć w umowie pożyczkowej.

Osoba sięgająca po taką pożyczkę sama dyktuje jej warunki, stąd pożyczki społecznościowe są dużo wygodniejsze. Zdolność kredytowa nie jest sprawdzana tak dokładnie jak w przypadku kredytów bankowych. Jeśli ktoś znajdzie inwestora przystającego na określone warunki, jest w stanie ponieść większe koszty pożyczki.

Pożyczka społecznościowa czy pożyczka ratalna?

Pożyczka społecznościowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób będących w naprawdę trudnej sytuacji, gdzie spirala zadłużenia jest tak duża, że firmy pożyczkowe nie są w stanie udzielić kolejnej pożyczki. Przez to, że możemy ogłosić się niemalże wszędzie, nasze ogłoszenie zobaczy więcej osób. Ponadto istnieje szansa, że nie zostaniemy sprawdzeni w bazach dłużników (choć jest to bardzo rzadko spotykane) i wypłacalności są łagodniejsze. Pamiętajmy jednak, że sięgając po pożyczkę społecznościową z ogłoszenia online nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie.

Bezpieczniej będzie wybrać pożyczkę w instytucji finansowej działającej online. W przypadku pożyczek ratalnych zyskujemy nawet kilkanaście tysięcy, dodatkowo jeszcze przed wypełnieniem wniosku możemy sprawdzić swojego kontrahenta. Wystarczy, że wejdziemy w tym celu na stronę internetową pożyczkodawcy i sprawdzimy, czy zawiera ona dane kontaktowe. Możemy skorzystać także z opinii zamieszczonych na forach internetowych, aby się przekonać, jak wyglądała współpraca innych z daną firmą pożyczkową.

Do dyspozycji osób fizycznych jest także Rejestr Firm Pożyczkowych. Znajdują się w nim przedsiębiorstwa, które działają zgodnie z prawem oraz wyróżniają się indywidualnym podejściem do klienta. Co więcej, Rejestr Firm Pożyczkowych zawiera informacje o rzetelnych i sprawdzonych firmach. Warto sięgnąć do niego po informacje. Mogą się przydać przy wyborze odpowiedniego pożyczkodawcy.