info@askredyt.pl 611 100 415

Kredyt na studia – gdzie młodzi mogą pożyczyć?

Dorosłość ma swoje plusy i minusy. Jednym z plusów jest swobodna możliwość realizacji swoich planów. Minusem natomiast jest to, że wraz z planami pojawia się coraz więcej wydatków. Jednym z nich jest edukacja. Stąd właśnie wielu młodych decyduje się na kredyt na studia. Pomaga on swobodnie opłacić czesne, co więcej, można z niego opłacić także bieżące wydatki. Jak można go otrzymać?

Kredyt studencki a pożyczka dla studenta – czym się różnią?

Żyć na własną rękę decyduje się coraz więcej młodych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to trudne. Stąd właśnie w ofercie rynku finansowego pojawił się kredyt studencki czy pożyczka na studia. Ich zadaniem jest wsparcie studenckiego budżetu, z którego opłaca się czesne, płaci za akademik czy wynajem mieszkania. Czym różnią się te rodzaje pożyczki?

Warunkiem uzyskania kredytu studenckiego jest spełnienie kryterium dochodowego. Co więcej, kredyt studencki wymaga wykazania dodatkowych dokumentów. Są nimi: zaświadczenie z uczelni lub jednostki naukowej prowadzącej studia doktoranckie o odbywaniu studiów albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo studia doktoranckie. Ważne jest także dostarczenie do placówki banku dokumentów wymaganych do celów zabezpieczenia kredytu poprzez jego poręczenie, a także oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny oraz oświadczenia lub zaświadczenia o uzyskanych dochodach z poprzedniego roku.

W przeciwieństwie do kredytu studenckiego, pożyczka dla studenta charakteryzuje się minimum formalności. Pożyczkę możemy otrzymać całkowicie online, co więcej, do jej otrzymania wystarczy nam jedynie dowód. Wniosku o pożyczkę nie musimy nawet drukować, a dokument mówiący o otrzymywaniu przez nas stałego dochodu, możemy uzupełnić samodzielnie. Instytucja ma możliwość zweryfikowania, czy nie skłamaliśmy. Ważne jest to, że nasz dochód może pochodzić zarówno z umowy o dzieło, zlecenia czy kontraktu.

Kredyt na studia – gdzie młody otrzyma pożyczkę?

Kredyt studencki to finansowanie, które możemy uzyskać od banku. Istnieje wyłącznie kilka placówek, które świadczą usługi skierowane do młodych. Zdecydowanie prościej jest z kredytem online. Pożyczkę dla studenta możemy otrzymać także w instytucjach pożyczkowych. Te udzielają kredytu na dogodnych warunkach z minimum formalności. O pożyczkę na studia w firmie pozabankowej możemy ubiegać się zarówno wtedy, gdy pracujemy na umowę zlecenie, o dzieło czy na kontrakt, a także prowadząc własną działalność (co często ma miejsce wśród studentów po technicznych kierunkach). Najważniejsze dla pożyczkodawcy jest wskazanie na płynność finansową, która jest potrzebna do spłaty pożyczki.

Pożyczka dla studenta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych i trafia na jego konto w całości. W przypadku kredytu studenckiego musimy liczyć się z tym, że nie dostaniemy w całości kwoty, o którą wnioskujemy. Pieniądze będą nam każdego miesiąca (od października do lipca) wypłacane w ratach po ok. 600 zł. Kwota ta może się zmieniać w zależności od tego, czy rata jest podwyższona, czy obniżona.

Kto może ubiegać się o kredyt na studia w banku, a kto o pożyczkę?

Kredyt studencki udzielany za pośrednictwem uczelni, w największych bankach oferowany jest już od 1998 roku. Mogą się o niego ubiegać wszyscy studenci studiów dziennych, wieczorowych czy zaocznych, a także doktoranci. O kredyt mogą ubiegać się również kandydaci na studia, z tym że aby podpisać umowę kredytową, muszą potwierdzić w banku status studenta lub doktoranta. Ważne, aby kandydaci rozpoczęli studia wyższe przed 25 rokiem życia. Warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu studenckiego jest wykazanie, że maksymalny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2 500 zł.

O pożyczkę dla studenta możemy wnioskować w każdej chwili i w dowolnym wieku, warunkiem uzyskania pożyczki jest ukończenie 18 lat. Warunkiem jest to, abyśmy podali we wniosku prawidłowe dane. Pożyczkodawca może poprosić nas o potwierdzenie naszej tożsamości. Może się to odbyć np. poprzez wykonanie opłaty weryfikacyjnej. Polega ona na przelaniu grosza lub złotówki na konto pożyczkodawcy. W ten sposób firma pożyczkowa będzie wiedziała, że konto, na które przelewa pieniądze z pożyczki, należy do nas.

Poręczenie kredytu lub pożyczki dla studenta

Nie jest niczym nowym fakt, że aby ubiegać się o kredyt, należy wykazać pozytywną zdolność kredytową. To od niej zależy nasz wizerunek, a jednocześnie wypłacalność. W jej ocenie brane pod uwagę są: wiek, dotychczasowa edukacja, ilość osób na utrzymaniu, a także historia kredytowa. Możemy ją budować biorąc pożyczki i spłacając je na czas. Młodsze osoby, które nigdy po pożyczkę nie sięgnęły wystarczy, że kupią coś na raty i spłacą je w terminie. Pożyczkodawca już wtedy będzie wiedział, że nie ma do czynienia z oszustem.

Jeśli jednak nasza przeszłość finansowa nie wygląda korzystnie i figurujemy w bazach dłużników, zarówno w przypadku kredytu studenckiego, jak i pożyczki dla studenta, możemy skorzystać z możliwości poręczenia kredytu. Przy ubieganiu się o kredyt, student może się starać o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ubiegać się studenci zamieszkujący na obszarze wiejskim. Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta.

Poręczenie pożyczki dla studenta może dokonać zarówno członek naszej rodziny, przyjaciel, a także dobry znajomy. Nie musimy więc prosić żadnego urzędu o to, by poświadczył naszą wiarygodność. Pożyczkodawca chce jedynie, aby określona została osoba, która w razie naszej niewypłacalności, dokona za nas spłaty zadłużenia.

Czy można umorzyć spłatę kredytu studenckiego?

Kredyt studencki nie zawsze okazuje się być dobrym rozwiązaniem. Choć jego spłatę rozpoczynamy dwa lata po ukończeniu studiów, czasem możemy mieć z tym problem. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość zmniejszenia raty naszego kredytu. Bank na nasz wniosek może ją zmniejszyć o 20 % na pół roku. Sytuacja może mieć miejsce jedynie podczas przejściowych problemów finansowych. Jeśli np. utraciliśmy źródło naszego dochodu, możemy wnioskować do banku o zawieszenie spłaty naszego kredytu do 12 miesięcy.

Istnieje też możliwość umorzenia kredytu. Częściowo lub całkowicie może się do odbyć z uwagi na trudną sytuację życiową. Umorzenie w wysokości 20 % kredytu może nastąpić, jeśli klient ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni lub studiów doktoranckich. Umorzeń dokonuje bank na wniosek kredytobiorcy, potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni, inny jednoosobowy organ uczelni albo dyrektora jednostki naukowej.

Życie studenta – w którym mieście najtańsze?

O tym, że Warszawa jest drogim miastem, nie trzeba nikomu przypominać. Zarówno życie, jak i studia, są tutaj bardzo kosztowne. Wynajęcie pokoju jednoosobowego to koszt 800-900 zł, z kolei za miejsce w akademiku należy zapłacić ok. 500 zł. Wrocław i Kraków mają bardzo podobne ceny. Za pokój jednoosobowy należy zapłacić ok. 800 zł, natomiast za miejsce w pokoju wieloosobowym 500 zł wzwyż. Wszystko zależy od ilości osób w pomieszczeniu. Opole jest nieco tańszym miastem. Tutaj za wynajem pokoju jednoosobowego zapłacimy 700 zł, a miejsce w pokoju dwuosobowym może nas kosztować nawet połowę z tego. Akademik to koszt 350 zł. Nad morzem pokój jednoosobowy możemy wynająć już za 700 zł. Ceny jednak sięgają nawet 1 000 zł. Akademik będzie o wiele tańszym rozwiązaniem. Za miejsce w Domu Studenta zapłacimy tam 350 do 450 zł.

Jeśli chodzi o kierunki studiów, warto zastanowić się, w co zainwestować. Uczelnie publiczne mają coraz bardziej zbliżony cennik do uczelni prywatnych, więc tutaj wybór nie będzie grał dużej roli. Różnicę w cenie widać pomiędzy kierunkami humanistycznymi oraz ścisłymi i technicznymi. Studia humanistyczne są jednymi z tańszych w całym kraju. Za rok studiów należy zapłacić ok. 3 000 zł. Niezmiennie od lat najtańsza jest teologia. To koszt ok. 1 500 zł na rok. Kierunki techniczne, medycyna czy prawo sięgają kwot 7 000 do 10 000 zł. Jeśli dokładnie wiemy, co chcemy w życiu robić, warto wziąć kredyt na studia i zdobyć wymarzony dyplom.