info@askredyt.pl 611 100 415

Pożyczka bez baz – czy taka istnieje?

Ubiegasz się o kredyt konsumencki? Pamiętaj, że pożyczki bez baz nie istnieją. Posiadanie zadłużenia nie dyskwalifikuje cię jednak z wnioskowania o pożyczkę. Twoja sytuacja będzie przeanalizowana indywidualnie, dlatego istnieją szanse na to, że otrzymasz dodatkowe środki.

Pożyczka bez baz – czym jest?

Każdy z nas szuka rozwiązania, które pomoże nam przebrnąć przez jakieś problemy. Jeśli są nimi kłopoty finansowe, często szukamy pomocy wśród instytucji pożyczkowych. Przeglądając sieć możemy natknąć się na hasło “pożyczki bez baz”. Czym one są i jakie bazy wyróżniamy?

Pożyczka bez baz to kredyt konsumencki, po którego sięgnięcie gwarantuje, że decyzja pożyczkowa nie będzie oparta na informacjach pochodzących z baz dłużników. Oczywiście firmy pożyczkowe mają możliwość sięgnięcia po informacje do baz, ma to jednak charakter wyłącznie poglądowy. Sama decyzja opiera się o zupełnie inne kryteria, które określają zdolność kredytową klienta, czyli możliwości finansowe, które pozwolą na wzięcie kredytu. W ocenie zdolności kredytowej brane są pod uwagę zarobki, wszelkie wydatki oraz obecne zadłużenia.

Jakie bazy dłużników są najczęściej sprawdzane przez kredytodawców? Jedną z najbardziej znanych jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej dostarcza informacji o zadłużeniach zarówno tych spłaconych, jak i aktualnych. Częściej korzystają z niej jednak banki niż firmy pożyczkowe. Kolejną bazą, już znacznie bardziej istotną dla firm pożyczkowych, jest Krajowy Rejestr Długów. Kluczowe informacje, które pomogą w podjęciu decyzji pożyczkowej dostarcza również BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF.

Pożyczka bez baz – czy mogę taką dostać?

Nie da się ukryć, że asortyment instytucji pożyczkowych jest bardzo bogaty. Wśród rozmaitych pożyczek możemy wyróżnić te dla emerytów czy chociażby pozyczki bez umowy o pracę, które pomagają wielu osobom wyjść z problemów finansowych. Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz możliwości warto pamiętać, że nie istnieje pożyczka bez baz. Choć możemy natknąć się w sieci na pożyczki bez BIK, warto mieć na uwadze, że jeśli pożyczkodawca nie sprawdzi akurat tego rejestru, może skorzystać z informacji zamieszczonych w innym.

Dobrze jest jednak wiedzieć, że wpis w rejestrze dłużników nie pozbawia nas możliwości wnioskowania o dodatkowe pieniądze. Istnieją przecież pożyczki dla osób zadłużonych, które kredytodawcy mogą zabezpieczyć, np. poprzez ubezpieczenie. Gdy mamy zaległości w spłacie, możemy uzyskać pożyczkę także wskazując poręczyciela swojego długu.

W jakim celu pożyczkodawcy sprawdzają rejestry dłużników?

Jeśli wiemy już o tym, że pożyczkodawcy mogą sprawdzić naszą przeszłość finansową w bazach dłużników, warto wiedzieć, w jakim celu to robią. Przede wszystkim czynią do po to, aby sprawdzić kondycję finansową swojego klienta, czyli możliwości jakie ma, aby ubiegać się o pożyczkę. Informacje zawarte w rejestrach pomogą także sprawdzić, czy naszego kontrahenta stać na pożyczkę. Umiejętność spłaty zadłużenia w terminie jest bardzo ważna.

Pożyczkodawca musi się dokładnie zastanowić, czy udzielając swojemu klientowi pożyczki nie wplącze go w spiralę zadłużenia. Jeśli budżet domowy wnioskującego nie będzie na tyle duży, aby ubiegać się o pożyczkę, warto odpuścić. Dobrze jest wiedzieć, że jako ubiegający się o dodatkową gotówkę sami możemy określić nasze finansowe możliwości. Wystarczy zestawić ze sobą przychody oraz wydatki. W ten sposób uzyskamy sumę, z której część będziemy mogli przeznaczyć na spłatę ewentualnej pożyczki.

Weryfikacja pożyczkobiorcy – jak firmy pożyczkowe weryfikują klientów?

Jeśli interesuje nas np. pożyczka bez zaświadczeń i baz musimy pamiętać, że pożyczkodawca i tak zweryfikuje naszą tożsamość. Może tego dokonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest weryfikacja telefoniczna. Klient otrzymuje od pożyczkodawcy telefon z prośbą o potwierdzenie danych zawartych we wniosku o pożyczkę. Może zostać także poproszony o wskazanie innych danych, które uzupełnią informacje o jego osobie.

Kolejną formą weryfikacji tożsamości klienta firmy pożyczkowej, jest sprawdzenie danych podanych we wniosku przez kuriera. To jego zadaniem jest dostarczenie do pożyczkobiorcy umowy do podpisania. Kurier składa wizytę w miejscu wskazanym przez pożyczkodawcę i dokonuje weryfikacji.

Zdecydowanie szybszym sposobem jest weryfikacja za pomocą przelewu bankowego. Polega ona na przelaniu przez pożyczkobiorcę grosza lub złotówki na wskazany przez pożyczkodawcę rachunek bankowy. Ważne jest to, aby przelew został wykonany z rachunku, który należy do osoby wnioskującej. To na te konto zostanie później przelana gotówka z pożyczki.

Jak sprawdzić pożyczkodawcę?

Pożyczkodawcy mają możliwość sprawdzenia rzetelności swoich klientów. Jako pożyczkobiorcy także możemy tego dokonać. W jaki sposób? Wystarczy, że sprawdzimy dokładnie informacje, które zawiera strona internetowa naszego pożyczkodawcy. Powinny się na niej znaleźć wszelkie informacje dotyczące oferowanych usług, ich cennik oraz niezbędne dokumenty. Istotne jest także wskazanie numeru kontaktowego czy adresu e-mail, które pomogą skontaktować się z pożyczkodawcą w razie nagłej potrzeby.

Ważne dla pożyczkobiorców okazują się być także opinie innych klientów. Te możemy znaleźć na forach internetowych czy stronie kredytodawcy. Tam zamieszczone może być także logo certyfikatów. O czym mówią nadane firmom odznaczenia? O ich uczciwości i działaniu zgodnie z prawem, a także indywidualnym podejściu do klienta. Autentyczność firm pożyczkowych określi Rejestr Firm Pożyczkowych, w którym znajdują się wszystkie wiarygodne przedsiębiorstwa udzielające np. zarówno pożyczek bez baz, jak i na telefon.