info@askredyt.pl 611 100 415

Opłata przygotowawcza – co kryje się pod tym pojęciem?

Często wnioskując o pożyczkę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie koszty możemy ponieść z jej tytułu. Prócz opłaty administracyjnej musimy liczyć się również z opłatą przygotowawczą. Składają się na nią wszelkie koszty, które pożyczkodawca ponosi przygotowując dla nas pożyczkę. Czy wysokość tej opłaty jest od czegoś uzależniona?

Opłata przygotowawcza – poznaj pojęcie

Gdy sięgamy po kredyt pozabankowy, nie zawsze pamiętamy, że będzie nas on kosztował. W przeciwieństwie do chwilówki, która jako pierwsza pożyczka często jest darmowa, na pożyczkę ratalną nałożone są opłaty. Jedną z nich jest opłata przygotowawcza. Co należy rozumieć pod tym pojęciem?

Opłatą przygotowawczą nazywamy wszelkie koszty, które pożyczkodawca ponosi, przygotowując dla nas dokumenty pożyczki. W opłatę wliczone zostaje także sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, co jest nieodłącznym elementem rozpatrywania wniosku o pożyczkę.

Warto pamiętać, że opłatę przygotowawczą ponosimy tylko raz. Nie jest to stała opłata, dlatego przed wyborem firmy pożyczkowej należy dokładnie zapoznać się z jej ofertą. W tym celu posłużą nam np. porównywarki firm pożyczkowych. Dzięki zestawieniu w jednym miejscu różnych ofert, bez problemu wybierzemy tę, która będzie odpowiadała naszym finansowym możliwościom.

Odstąpienie od umowy pożyczki – czy opłata przygotowawcza zostanie zwrócona?

Klienci firm pozabankowych często nie zdają sobie sprawy z praw, które im przysługują. Niewiele osób wie, że może odstąpić od podpisanej już umowy pożyczki. Na cały zabieg pożyczkobiorca ma 14 dni od momentu podpisania dokumentów. Po rezygnacji z dalszej współpracy z pożyczkodawcą zobowiązany jest on do oddania pożyczonych pieniędzy. Musi także zapłacić odsetki, które powstały w wyniku krótkiego okresu kredytowania.

Firma pożyczkowa, która otrzymała on nas odstąpienie od umowy, także zobowiązana jest do rozliczenia się z nami. W wyniku tego zwraca nam poniesione koszty. Niestety nie możemy liczyć na zwrot opłaty przygotowawczej. Pożyczkodawca wszystko dla nas przygotował, więc należy mu się za to wynagrodzenie.

RRSO czyli jakie jeszcze elementy składają się na koszt pożyczki?

Często oglądając reklamy ofert firm pożyczkowych możemy natknąć się na RRSO. Skrót ten oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Mówi nam ona, ile będzie nas kosztowała pożyczka w przeliczeniu na rok. Wskaźnik ten przedstawiany jest jako wartość procentowa. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik ten jest miarodajny wyłącznie w odniesieniu do całego roku kredytowania.

Na RRSO składają się następujące elementy:

  • wysokość i typ raty,
  • stała prowizja za udzielenie zobowiązania,
  • czas kredytowania,
  • oprocentowanie,
  • kapitalizacja odsetek,
  • ewentualne ubezpieczenie,
  • opłaty dodatkowe (np. opłata administracyjna, przygotowawcza).

Opłata przygotowawcza, weryfikacyjna i administracyjna

Wiedza na temat składowych pożyczki jest bardzo istotna. Pozwala ona zrozumieć całkowity jej koszt, który musimy ponieść. Wśród opłat, których uiszczenie leży po naszej stronie, są: opłata przygotowawcza, weryfikacyjna i administracyjna. Ta pierwsza (zgodnie z treścią powyżej) jest zapłatą za przygotowanie nam niezbędnych do sięgnięcia po pożyczkę rzeczy.

Opłata weryfikacyjna dotyczy większości pożyczek. Polega na przelaniu 1 grosza lub złotówki na konto pożyczkodawcy. Wszystko po to, aby poświadczyć, że konto bankowe, z którego wykonujemy przelew, należy do nas. To na nie zostaną przelane środki z przyznanej pożyczki. Obecnie na rynku dostępne są także pożyczki bez weryfikacji konta bankowego. Tożsamość klienta zostaje sprawdzona np. za pomocą aplikacji.

Z opłata administracyjną mamy do czynienia wówczas, gdy płacimy za regularne zarządzanie naszym aktywnym zadłużeniem. Najczęściej nalicza się ją w przypadku pożyczek na raty. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju opłatę będziemy musieli uiszczać każdego miesiąca, wraz z kolejnymi ratami pożyczki. Opłata administracyjna stanowi rekompensatę kosztów, które ponosi pożyczkodawca udzielając nam pożyczki. Płatność może być stała, lub zależna od okresu kredytowania.

Ubezpieczenie pożyczki – dodatkowy czy obowiązkowy koszt?

Za każdym razem, gdy sięgamy po pożyczkę, sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli nie pozwala ona na zadłużenie, najczęściej proponowane jest nam ubezpieczenie pożyczki. W ten sposób firmy świadczące swoje usługi chcą zabezpieczyć kapitał, którym dysponują. Czy ubezpieczenie pożyczki jest obowiązkowe?

Nie ma konieczności zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu. Takie rozwiązanie zazwyczaj proponuje bank, ponieważ poprawia ono naszą zdolność kredytową. Rezygnacja z zabezpieczenia pożyczki może oznaczać obowiązek wyboru innego rozwiązania, np. poświadczenia pożyczki przez osobę trzecią. Firmy pożyczkowe nie wymagają wykupu dodatkowego ubezpieczenia. Niepodpisanie umowy go dotyczącej nie może więc skutkować odrzuceniem wniosku o pożyczkę.