info@askredyt.pl 611 100 415

Refinansowanie pożyczki – co warto o nim wiedzieć?

Gdy nie możesz spłacić pożyczki na czas pamiętaj, że istnieje kilka rozwiązań twojego problemu. Możesz skorzystać z opcji refinansowania długu. Firma pożyczkowa przekaże twoje zadłużenie współpracującej z nią instytucji i da ci więcej czasu na zebranie pieniędzy. W przypadku problemów finansowych masz prawo także do konsolidacji zadłużenia czy odroczenia spłaty długu.

Refinansowanie pożyczki – czym jest ?

Refinansowanie pożyczki to oferta firm pozabankowych skierowana do konsumentów. Polega ona na przekazaniu naszego zadłużenia instytucji współpracującej z naszym pożyczkodawcą. Jej zadaniem jest spłacenie naszego zobowiązania. Z oferty refinansowania długu mogą skorzystać klienci firm pozabankowych, którzy nie radzą sobie z terminowym regulowaniem należności.

Zalety refinansowania zobowiązania pieniężnego

Refinansowanie pożyczki jest dobrym rozwiązaniem na problemy finansowe. Dlaczego? Dzięki temu, że naszym długiem zajmie się inna firma, zyskujemy czas na zorganizowanie potrzebnej sumy pieniędzy. Co więcej, unikniemy konsekwencji związanych z wpisem do bazy dłużników, a nawet w późniejszym czasie wizyty windykatora czy nawet egzekucji komorniczej.

Jakie są minusy refinansowania długu? Kolejne zadłużenie na naszym koncie. To, że pożyczkodawca przekazuje nasze zobowiązanie innej firmie oznacza, że teraz ona staje się naszym wierzycielem. I choć koszty nowej pożyczki wcale nie muszą być większe, nadal jest to zobowiązanie, które będzie spoczywało na naszych barkach.

Rolowanie pożyczki – na czym polega i kto na nim zarabia?

Pożyczki pozabankowe sprawdzą się w przypadku finansowania nieprzewidzianego wydatku. U osób, które nie potrafią gospodarować pieniędzmi dochodzi najczęściej do zjawiska rolowania pożyczki. Polega ono na nakładaniu się na siebie długów, a co za tym idzie odsuwania w czasie terminów ich spłaty. Wysokie koszty przedłużania terminów spłaty sprawiały, że klienci szybko wpadali w spiralę zadłużenia.

Instytucje pozabankowe chętnie wyznaczają nowe terminy. Każda zwłoka ze strony klienta stanowi źródło dochodu dla pożyczkodawcy. Sporo w tym zakresie zmieniło się 11 marca 2016 roku, kiedy w życie weszła uaktualniona ustawa antylichwiarska. Na mocy zmian w niej zawartych ograniczono ilość prolongat pożyczek, na którą mogą godzić się spółki finansowe. Zmniejszono również limit kosztów z nimi związanych.

W związku z tym, że ustawa nie przewidziała zakazu refinansowania pożyczek, firmy z sektora pozabankowego bardzo szybko znalazły nowy sposób na opóźnianie terminu spłaty niesumiennych dłużników. Nawiązanie współpracy z innymi firmami działającymi w obszarze finansów jest bardzo opłacalne dla pożyczkodawców. Każdy nowy klient i każda nowa pożyczka to zysk dla obu stron. Nie zapominajmy, że w tym wszystkim zyskujemy także my. Jeśli mamy zaległości, nie stajemy się od razu notowanymi dłużnikami.

Odroczenie terminu spłaty czy konsolidacja? Wybierz dla siebie rozwiązanie

Zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy mają na uwadze to, że zaciągnięte pożyczki mogą nie zostać spłacone na czas. Klienci mają do dyspozycji kilka rozwiązań, co świadczy o tym, że nie od razu muszą decydować się na refinansowanie długu.

Jednym z nich jest możliwość odroczenia spłaty terminu. W celu wyznaczenia nowej daty uiszczenia długu wystarczy złożyć wniosek w wybranej instytucji i czekać na jego rozpatrzenie. Termin spłaty zadłużenia możemy przesunąć najczęściej o 7, 14 lub 30 dni.

Często na jednej pożyczce się nie kończy. Jeśli udaje nam się regularnie spłacać zadłużenie, nie będziemy mieli kłopotów. Problem pojawia się wtedy, gdy nie pilnujemy wyznaczonych terminów albo ilość i wysokość rat nas przerasta. Z pomocą przychodzi konsolidacja. Opcja ta polega na zebraniu kilku zadłużeń w jedno. Rat naszego łączonego zobowiązania będzie więcej, jednak będą one niższe i z pewnością poradzimy sobie z ich spłatą. Warto podejść świadomie to kwestii pożyczania.

Zasady odpowiedzialnego pożyczania

Po pożyczkę może sięgnąć każdy z nas. Oferty firm finansowych skierowane są do osób, które potrzebują gotówkowego wsparcia. Warto pamiętać, że od refinansowania pożyczki czy konsolidacji długu, ustrzeże nas odpowiedzialne branie chwilówki. Powinniśmy zacząć od sprawdzenia wiarygodności naszego pożyczkodawcy. Warto o to zadbać, ponieważ z wybraną instytucją będziemy związani nawet na kilka lat.
Dobrze jest mieć świadomość tego, ile będzie nas kosztowała pożyczka. RRSO obrazuje kosz zobowiązania w skali roku. W przypadku krótszego czy dłuższego terminu zobowiązania kwota, RRSO nie będzie wiarygodną miarą. 

Wybór pożyczki z wysokim oprocentowaniem skutkuje wielkimi ratami. Aby wybrać pożyczkodawcę, który nie będzie na nas zbyt mocno zarabiał, warto skorzystać z internetowej porównywarki firm pozabankowych. Dzięki zestawieniu w jednym miejscu różnych ofert pomocy pieniężnej, będziemy mogli wybrać tę, która odpowiada naszym możliwościom.