info@askredyt.pl 611 100 415

Poduszka finansowa – jak oszczędzać pieniądze?

Dobre gospodarowanie pieniędzmi pomoże odłożyć co nieco na czarną godzinę. Stworzona w ten sposób poduszka finansowa nieraz uratuje życie. Czy trudno ją zbudować? Wystarczą chęci i odrobina samozaparcia. Rozsądne planowanie wydatków pozwoli ocenić, ile każdego miesiąca możemy odłożyć do zapasowego portfela

Poduszka finansowa – co to jest i komu ma służyć?

Pod pojęciem “poduszka finansowa” należy rozumieć “pieniądze na czarną godzinę”. Pojęcie to często słyszy się w filmach czy spotyka w książkach. Jak jest w prawdziwym życiu? Dużo się o niej mówi, jednak mało kto dba, aby rzeczywiście istniała.

Dla kogo poduszka finansowa? Dla każdego z naciskiem na osoby ustatkowane, chcące sięgać po więcej i dbające o swoją przyszłość. Młodzi ludzie zwykle o niej nie myślą, żyją chwilą, korzystają z tego, że nie założyli jeszcze rodzin i często wyjeżdżają. Trudno jest im odłożyć gotówkę. Nie można jednak wszystkich wkładać do jednego worka. Są też tacy, którzy na równi z głowami rodzin myślą o przyszłości i odkładają kapitał na czarną godzinę. Wniosek? Poduszkę finansową budować może każdy.

Jak zbudować awaryjny budżet domowy i na co go przeznaczyć?

Wiele osób uważa, że awaryjny budżet można zbudować wyłącznie przez wyrzeczenia. To mylne rozumowanie. Pieniądze na czarną godzinę będziemy mogli odłożyć wtedy, gdy będziemy rozsądnie zarządzać domowym budżetem. Comiesięczne odkładanie niewielkiej sumy pieniędzy pozwoli w perspektywie kilku miesięcy uzyskać naprawdę dużą kwotę.

Odłożone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na niespodziewane wydatki. Należą do nich np. wizyty lekarskie, ubezpieczenia, wyjazdy służbowe czy szkolne (naszych dzieci). Zgromadzony kapitał idealnie nada się w celu spełniania marzeń. Trudno zrealizować pragnienia żyjąc od wypłaty do wypłaty. Zaczerpnięcie z dodatkowej puli nie zaburzy regularnego zestawienia przychodów i wydatków, nie przyniesie także problemów finansowych.

Czynności dnia codziennego – na czym zaoszczędzić?

Oszczędzanie nie jest jednorazową czynnością. To długotrwały proces. Konsekwentne postępowanie według kilku zasad pozwoli wprowadzić je na stałe do cyklu życia. Od czego zacząć?

  • Planuj. Nie krępuj się sporządzać notatek. Powinny one dotyczyć zarówno zakupów, które chcesz zrobić, jak i harmonogramu wyjazdów i związanych z nimi wydatków. Rozpisanie każdego szczegółu pozwoli dokładnie zorientować się w czasie potrzebnym na czynność, jak i gotówce, która może ci się w trakcie jej wykonywania przydać.
  • Korzystaj. Z kuponów promocyjnych, aplikacji dających rabat, czy dni, kiedy jedzenie albo wejście do obiektu rozrywki lub kultury, jest tańsze. Sprawdź zasady odwiedzania miejsca, do którego chcesz się wybrać.
  • Gotuj. Z przyjaciółmi, współlokatorami bądź samodzielnie. Przyrządzanie posiłków na własną rękę jest tańsze, dodatkowo będziesz mógł dopasować smak potrawy do swoich kubków smakowych. Zaoszczędzisz też czas. Czekając na jedzenie w restauracji przeglądasz portale społecznościowe. W domu podczas fazy gotowania obiadu możesz np. posprzątać lub zmienić pościel.
  • Pożyczaj. Biblioteki, filmoteki czy wypożyczalnie płyt CD stoją dla ciebie otworem. Jeśli nie jesteś twórcą prywatnej biblioteczki, nie kupuj nowych egzemplarzy dóbr kultury. Dwie średniej grubości książki to koszt ok. 100zł. Jeśli dużo czytasz, możesz dużo zaoszczędzić.
  • Oddawaj. Jeśli pożyczasz coś od osoby prywatnej czy z miejsca publicznego pamiętaj, że może spotkać cię pieniężna kara za zwłokę. Oddawaj w terminie zarówno pieniądze, jak pożyczone przedmioty, a spirala zadłużenia cię ominie.

Czy inwestowanie pieniędzy to również oszczędzanie?

Nie wszyscy wiedzą, że można oszczędzać poprzez inwestycję. Niesie ona za sobą wydatek, jednak cała rzecz polega na tym, że ma się on zwrócić z nadwyżką. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

  • Zostaw je na lokacie bankowej. Specjalnie stworzona lokata wspiera przepływ naszej gotówki powodując, że nasz kapitał się pomnaża. Wszystko zależy od tego, jak dużo i na jak długo pozostawimy na lokacie.
  • Wybierz konto oszczędnościowe. Wpłacając nadmiar gotówki przyczyniasz się do jej pomnażania poprzez odsetki. Konto otworzysz za darmo i w każdej chwili będziesz mógł dysponować złożoną na nim gotówką.
  • Zainwestuj w nieruchomość. Zakup mieszkania czy garażu na wynajem już po kilkunastu latach całkowicie się zwróci. Nadwyżka stanowi nasz zarobek, a mieszkanie wciąż jest nasze.
  • Kup stary samochód. Nie musisz być fanem motoryzacji, aby inwestować w klasyki. Pojazd z duszą wraz z biegiem lat zyska na wartości. Bardzo prawdopodobne jest, że wystawiając samochód na sprzedaż znajdzie on swojego właściciela. Być może on przetrzyma zdobycz jeszcze dłużej.

Mam pożyczkę – czy mogę oszczędzać przy zadłużeniu?

Pożyczka czy kredyt nie dyskwalifikują z oszczędzania. Jeśli brakuje ci pieniędzy i wzięcie pożyczki jest jedynym rozwiązaniem, nie bój się po nią sięgnąć. Warto jedynie wiedzieć, jak bezpiecznie się zadłużyć oraz pamiętać o tym, aby ująć w wydatkach także spłatę zobowiązania. Dodatkowo zamiast chwilówki, którą musimy zwrócić po miesiącu, warto skorzystać z pożyczki ratalnej, której spłatę rozłożysz na kilka miesięcy.

Tworząc comiesięczne zestawienie przychodów i wydatków będziemy wiedzieli, ile pieniędzy zostaje nam na życie. Warto zagospodarować część tej sumy na awaryjne sytuacje. Nawet jeśli przez kilka miesięcy nie będziemy takich mieli, mogą pojawić się po kilku latach. Warto mieć wtedy uzbierane trochę więcej niż kilkaset złotych.