info@askredyt.pl 611 100 415

Jak prowadzić budżet domowy – krok po kroku

W problemach finansowych jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się pożyczka. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie w dalszej przyszłości. W takiej sytuacji należy zaplanować swój budżet. Świadome decydowanie, na co przeznaczamy gotówkę pozwoli nam zapanować nad swoimi wydatkami. Dlatego warto dowiedzieć się, jak określić swoje miesięczne przychody oraz wydatki.

Budżet domowy – czym jest i dlaczego warto go prowadzić

Budżet domowy to zestawienie środków, które przychodzą na nasze konto oraz wydatków w konkretnym czasie. Zwykle prowadzony jest w przedziale miesięcznym lub rocznym i ma za zadanie wspomóc zarządzanie finansami domowymi. Jest to plan rozporządzania pieniędzmi, który polega na tym, aby w sposób świadomy decydować o tym na co wydajemy gotówkę

Kiedy dochody nie rosną, a wydatków ciągle przybywa, często jedynym wyjściem jest pozabankowa pożyczka na raty. Jednak kolejne długi mogą doprowadzić do spirali zadłużenia, dlatego warto ustalić plan zarządzania finansami. Prowadzenie budżetu domowego nie wymaga dużych umiejętności. Niezbędną cechą jest systematyczność i konsekwencja w prowadzeniu swoich działań. Najważniejsze jest wyrobienie w sobie nawyku planowania. Rozsądne gospodarowanie gotówką z pewnością przyniesie nam większą satysfakcję, niż beztroskie wydawanie naszych funduszy. Dzięki temu będziemy mieli w przyszłości problemów finansowych.

Jak zaplanować budżet domowy – podstawowe zasady

Budżet domowy tworzymy na własne potrzeby, dlatego może być on różnie skonstruowany. Natomiast warto przybliżyć podstawowe zasady jego działania, które pomogą szybciej i skuteczniej zrealizować swoje finansowe cele.  Kilka kroków według, których zbudujesz prosty budżet domowy:

  • Policz wszystkie pieniądze, które posiadasz.

Po pierwsze należy spisać wszystkie przychody. Należy wziąć pod uwagę dochód własny, jak również współmałżonka, stypendia lub odsetki z lokat. Nie należy zapominać o zmiennych wpływach na konto takich jak premie.

  • Ustal wszystkie miesięczne wydatki.

Następnie warto założyć notes, w którym będziemy zapisywać wszystkie miesięczne wydatki. Innym rozwiązaniem może być zbieranie paragonów. Warto podzielić budżet na różne dziedziny np. opłaty, jedzenie, rozrywka, transport itp. Do każdej kategorii należy przypisać określoną kwotę, którą planujemy przeznaczyć na ten cel w danym miesiącu. Dzięki temu od razu będziemy mieli jasny obraz naszych finansów.

  • Zaplanuj fundusz awaryjny

Powinniśmy stworzyć osobną rubrykę na oszczędności. Warto przeznaczyć część pieniędzy na niespodziewane wydatki. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki np. wypadek lub nagła utrata pracy. Dzięki funduszowi awaryjnemu nasza sytuacja finansowa będzie stabilna.

Podsumuj budżet pod koniec miesiąca

Ostatni krok to realizacja zaplanowanego budżetu, zsumowanie wszystkich wydatków i sprawdzenie, czy mieszczą się one w zaplanowanym budżecie. Ważne jest ustalenie, gdzie zostały popełnione błędy czyli na co wydajemy za dużo, a gdzie lepiej jest zaoszczędzić. Na koniec miesiąca należy określić różnice między wydatkami zaplanowanymi oraz wychodzącymi ponad normę. Każda dziedzina naszego życia wymaga założenia określonej kwoty. Dlatego musimy stwierdzić, czy w dalszym ciągu będziemy przeznaczać na ten cel taką samą sumę. Na początku na pewno ciężko nam będzie dokładnie oszacować koszty dla jakieś kategorii. Natomiast nie warto z tego powodu porzucać planowania budżetu. Metodą prób i błędów możemy wyciągnąć korzystne wnioski na przyszłość.