info@askredyt.pl 611 100 415

Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej przed podpisaniem umowy

Klienci firm pożyczkowych często boją się podpisywać umowy pożyczkowe. Dzieje się tak z powodu braku weryfikacji wiarygodności finansowej firmy. Jednak nikt z nas nie chce zostać oszukany. Dlatego warto przede wszystkim: sprawdzić rankingi, zweryfikować opinie, porównać ofertę firmy z konkurencją, sprawdzić KRS, listy KNF oraz umowę pożyczki.

Od czego warto zacząć wybierając firmę pożyczkową?

Kiedy mamy problemy finansowe, wybór odpowiedniej instytucji nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim warto zapoznać się z różnymi ofertami i warunkami, jakie musimy spełnić przed podpisaniem umowy o pożyczkę pozabankową.  

Weryfikację firmy należy podjąć, zaczynając od niezależnych źródeł internetowych. Pomocnym narzędziem mogą okazać się rankingi firm pożyczkowych opracowywane przez ekspertów. Dzięki nim, możemy dowiedzieć się, która firma posiada najlepszą ocenę, oraz w jaki sposób pożyczkodawca podchodzi do klientów i czy spełnia wszystkie wymagania.

Należy dokładnie poznać firmę, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę. Dlatego poza rankingami na popularnych stronach internetowych dostępne są również opinie pożyczkobiorców. Pozwolą nam one zorientować się, czy pożyczkodawca działa w sposób uczciwy i zgodny z zasadami umowy.

Gdzie sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej

Krajowy Rejestr Sądowy jest jednym z miejsc, gdzie możemy sprawdzić, czy działalność finansowa jest prowadzona legalnie. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na otwarcie firmy, ma obowiązek rejestracji w KRS. Wszystkie informacje są jawne, dlatego każdy ma do nich dostęp.  Aby sprawdzić dane należy skorzystać z elektronicznego dostępu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Weryfikacji dokonamy, wpisując nazwę podmiotu,  numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), numer w Rejestrze Gospodarki Narodowej (REGON) lub KRS.

W lipcu 2017 roku powstał Rejestr Firm Pożyczkowych prowadzony przez KNF. Eliminuje on nieuczciwe praktyki instytucji pozabankowych.  Przedsiębiorcy przed rozpoczęciem działalności mają obowiązek dokonać wpisu do rejestru. Do wniosku dołączane są dokumenty o niekaralności członków organów, dlatego jest to cenne źródło informacji na temat wiarygodności instytucji.

Przed zawarciem umowy warto również skorzystać z Rejestru Firm Pożyczkowych, należącego do Związku Firm Pożyczkowych. Jest to baza, która zbiera przedsiębiorstwa działające w pełni legalnie i uczciwie. Niestety instytucje finansowe nie mają obowiązku się w niej rejestrować.

Wiarygodność firmy finansowej możemy również sprawdzić, wchodząc na stronę internetową  Komisji Nadzoru Finansowego. Na liście ostrzeżeń publicznych prowadzonych przez KNF znajdują się instytucje podejrzane o  popełnienie przestępstwa. Firmy pożyczkowe w Polsce powinny mieć odpowiednie pozwolenia, gdyż w innym przypadku mogą być podejrzane o nielegalną działalność. Na stronie KNF można znaleźć dane na temat działalności firmy, numer NIP, REGON , wzmianki o postępowaniu karnym i inne ważne informacje.

Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę

Każda instytucja finansowa jest zobowiązana posiadać czytelną umowę pożyczki. Musi ona zostać napisana w sposób zrozumiały oraz nie może wprowadzać klienta w błąd. Powinna zawierać takie elementy jak:

  • całkowita kwota pożyczki,
  • odsetki,
  • oprocentowanie,
  • wysokość rat,
  • RRSO,
  • termin spłaty.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy pojawiają się dodatkowe opłaty. Suma wszystkich kosztów nie może przewyższyć kwoty pożyczki – mówi o tym ,,ustawa antylichwiarska”, uchwalona 5 sierpnia 2015 roku.

Rzetelny pożyczkodawca ma obowiązek wyjaśnić klientom, każdy punkt, którego znaczenie nie jest zrozumiałe. W przypadku niepewnej sytuacji finansowej  pożyczkobiorcy, instytucja pozabankowa może zaproponować korzystniejsze warunki lub przedłużyć termin spłaty zobowiązania. Odpowiedzialny pożyczkodawca nie powinien udzielać pożyczek osobom z niską zdolnością kredytową.

Wymagania instytucji pozabankowych wobec klientów

Odpowiedzialne podejście do procesu weryfikacji sugeruje pożyczkobiorcy, że ma do czynienia z rzetelną firmą. Wymagania, jakie należy spełnić przed uzyskaniem pożyczki to zabezpieczenie dla obu stron – pożyczkodawcy i klienta. Instytucje pozabankowe stosują modele scoringowe, służą one ocenie zdolności kredytowej każdego potencjalnego konsumenta. Dzięki ich wykorzystaniu firmy eliminują pożyczkobiorców w ich ocenie niewypłacalnych. Negatywne rozpatrzenie wniosku, powinno być ostrzeżeniem dla każdego. W takiej sytuacji należy się zastanowić, czy pożyczka to rzeczywiście dobry pomysł.