info@askredyt.pl 611 100 415

Dlaczego mój wniosek o pożyczkę został odrzucony? – najczęstsze błędy pożyczkobiorców

Potencjalny klient, zanim otrzyma pozytywną decyzję pożyczkową musi spełnić szereg kryteriów. Przede wszystkim powinien posiadać odpowiednią zdolność kredytową, spełniać określone wymagania formalne oraz posiadać stałe źródło dochodów. Niespełnienie jednego z wymogów może spowodować odrzucenie wniosku o pożyczkę. Dowiedz się więcej o najczęstszych błędach popełnianych przez pożyczkobiorców.

Brak zdolności kredytowej – największy problem pożyczkobiorców

Jednym z najczęstszych powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę pozabankową jest posiadanie zbyt niskiej zdolności kredytowej. Pożyczkodawcy, zanim zdecydują o przyznaniu zobowiązania chcą jak najlepiej poznać dotychczasową historię finansową potencjalnego klienta. Dzięki temu mogą przykładowo dowiedzieć się, czy wnioskodawca miał w przeszłości problemy ze spłatą pożyczek. Następnie na tej podstawie oceniają, czy pożyczkobiorca nie będzie zbyt ryzykownym klientem.

Takiej analizy dokonują na podstawie informacji zawartych w bazach dłużników, tj. Krajowy Rejestr Długów (KRD), ERIF i BIG InfoMonitor. Ponadto zdecydowana większość pożyczkodawców sprawdza potencjalnego klienta również w Biurze Informacji Kredytowej, tzw. BIK. Jeśli firma pożyczkowa uzna, że wnioskowana kwota zobowiązania jest zbyt wysoka i może spowodować problemy w spłacie, odrzuca wniosek.

Ważne – zdolność kredytową można poprawić, przykładowo poprzez pozbycie się zaległych długów.  

Umowa zlecenie a kredyt – jakie dochody akceptują pożyczkodawcy?

Innym powodem odrzucenia wniosku pożyczkowego mogą być zbyt niskie dochody potencjalnego klienta. Naturalnie dla pożyczkodawcy najlepszym zabezpieczeniem spłaty jest posiadanie przez pożyczkobiorcę umowy o pracę na czas nieokreślony. Taka forma zatrudnienia zapewnia ciągłość dochodów. Szczególnie w tej kwestii restrykcyjne są banki.

Na szczęście firmy pożyczkowe w zdecydowanej większości akceptują również inne formy zatrudnienia. Mianowicie mowa tu o posiadaniu dochodów z tytułu umowy o dzieło lub zlecenia. Ponadto niektórzy pożyczkodawcy akceptują również inne świadczenia, takie jak emerytura, renta inwalidzka, alimenty czy wynagrodzenie uzyskane z działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.

Ważne – część firm pożyczkowych oferuje również pożyczki bez zaświadczeń.

Odrzucenie wniosku o pożyczkę przez podanie błędnych danych

Częstym błędem popełnianym przez pożyczkobiorców jest podanie błędnych danych we wniosku pożyczkowym. Do najpopularniejszych oszustw należy zawyżenie osiąganych dochodów lub celowe zaniżanie posiadanego zadłużenia. Należy pamiętać, że każda podana przez nas informacja we wniosku może być zweryfikowana przez pożyczkodawcę. Jeśli nasze kłamstwo wyjdzie na jaw, możemy być pewni, że firma pożyczkowa odrzuci nasz wniosek o pożyczkę.

Czasem jednak podanie błędnych danych nie jest celowe, a jest to jedynie literówka. Warto zatem, po wypełnieniu wniosku, a przed jego wysłaniem jeszcze raz sprawdzić podane przez nas informacje. Dzięki temu zyskamy pewność, że wpisane przez nas dane są prawdziwe i tym samym nie zawierają błędów.

Pożyczka od 18 lat? – sprawdź wymagania formalne

Kolejnym powodem odrzucenia wniosku może być niespełnienie wymagań formalnych pożyczkodawcy. Potencjalny klient, aby móc wnioskować o pożyczkę pozabankową musi spełnić określone kryteria. Z reguły w każdej firmie pożyczkowej wymagania te są bardzo zbliżone.

Przede wszystkim pożyczkobiorca powinien być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i zamieszkiwać na terenie kraju. Ponadto powinien posiadać ważny dowód osobisty oraz stałe źródło dochodów. Dodatkowo klient musi być również w określonym przedziale wiekowym. Co ciekawe, w ofercie niektórych pożyczkodawców można znaleźć pożyczki już od 18 lat.

Pożyczkodawca odrzucił mój wniosek o pożyczkę – co robić?

Na podstawie wyżej wymienionych powodów z łatwością będziemy mogli sprawdzić i przeanalizować przyczyny odrzucenia naszego wniosku. Dzięki temu możemy uniknąć popełnienia błędów w przyszłości. Należy pamiętać, że odrzucenie naszego wniosku o pożyczkę w jednej firmie pożyczkowej wcale nie przekreśla naszej szansy otrzymania zobowiązania gdzie indziej.

W wyborze najodpowiedniejszej oferty pożyczki pomogą nowoczesne narzędzia, tj. rankingi i porównywarki. W ten sposób szybko i łatwo znajdziemy najkorzystniejszą dla nas propozycję.