info@askredyt.pl 611 100 415

Pożyczka bez umowy o pracę – czy to w ogóle możliwe?

Pożyczka bez umowy o pracę to w obliczu skomplikowanej struktury zatrudnienia bardzo pożądane świadczenie. Dlatego instytucje pozabankowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy często nie mają szans na tradycyjny kredyt. Jeśli umowa o pracę nie jest koniecznością, co stanowi zabezpieczenie zobowiązania? Przekonaj się, kto może ubiegać się o pożyczkę pozabankową.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt?

Kredyt konsumencki to produkt finansowy oferowany zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Każda instytucja posiada oddzielne kryteria udzielania kredytów, jednak można wyróżnić wspólne wymagania, które znajdziemy wśród oczekiwań praktycznie każdego banku i firmy pożyczkowej.

Jeśli chcemy zdobyć dodatkowe finansowanie z zewnętrznej instytucji, musimy być pełnoletni. Większość kredytów konsumenckich udzielana jest jedynie obywatelom Polski ze stałym miejscem zamieszkania. Warunkiem spłacenia pożyczki jest zazwyczaj stały dochód, dlatego tak ciężko wziąć kredyt, kiedy jest się bezrobotnym. Osoby bez zatrudnienia mogą wziąć pożyczkę z poręczycielem lub pod zastaw, jednak wówczas należy poddać pożyczkodawcę dokładnej weryfikacji, poznać opinie na jego temat i zyskać pewność, że żaden zapis w umowie nie sprawi, że stracimy nasz zastaw przy drobnych problemach ze spłatą.

Podczas ubiegania się o kredyt najistotniejsza jest nasza indywidualna zdolność kredytowa. Zazwyczaj jej weryfikacja przebiega dwutorowo, dzieli się na:

  • ocenę użytkową – stosowaną głównie wobec nowych pożyczkobiorców – opiera się na danych przekazywanych we wniosku pożyczkowym. Zdolność kredytową ocenia się np. na podstawie wieku, wysokości zarobków, czy stażu pracy;
  • ocenę behawioralną – wykorzystywaną do analizy klientów, którzy już wcześniej współpracowali z daną instytucją, ponieważ analizie poddawane są dane historyczne, czyli to jak dotychczas przebiegała współpraca, czy nie zalegaliśmy z ratami, banki dodatkowo mogę sprawdzić wpływy na nasze konto.

Pomocne w ocenie zdolności mogą okazać się też informacje bardzo chętnie eksponowane przez nas w mediach społecznościowych. Publikacje postów z wakacji, zmiana statusu na Facebooku, aktualizacja stanowiska pracy na LinkedIn, czy zdjęcie nowego samochodu na Instagramie – to wszystko daje pewien ogląd naszej sytuacji finansowej. W przyszłości, dzięki analizie Big Data niewykluczona jest całkowita automatyzacja rozpatrywania kredytowych wniosków.

Pożyczka dla rolnika w instytucji pozabankowej

Rolnik jest szczególnym typem kredytobiorcy. Nie posiada on umowy o pracę, ponieważ jego przychody wynikają z działalności rolniczej. Czy w takiej sytuacji skazany jest na porażkę? Niekoniecznie. Dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego są respektowane przez wiele firm udzielających pożyczek pozabankowych. Specyfika pracy na roli jest taka, że nie gwarantuje ona regularnego przypływu gotówki. Dochód ma charakter sezonowy. Najwygodniejszą opcją w takiej sytuacji jest pożyczka na dowód. To rodzaj zobowiązania demokratyzujący potencjalnych pożyczkobiorców – liczy się wysokość i regularność wpływów na konto, nie ich źródło.

Korzystając z usług firmy pożyczkowej, rolnik omija uciążliwą biurokrację. Banki oczekują szeregu dokumentów potrzebnych do kredytu. Często wymagane jest np. zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego, zazwyczaj należy też dostarczyć potwierdzenie o niezaleganiu z podatkiem rolnym czy składkami na ubezpieczenie w KRUS. Proces zaciągania pożyczki online jest prosty, wiele firm nie wymaga zaświadczeń o dochodach, dzięki czemu unikniemy tych procedur.

Pożyczki dla emerytów i młodych

Kolejnymi grupami klientów, którym ciężko zdobyć pożyczkę na podstawie umowy o pracę są ludzie młodzi i emeryci. O ile druga grupa jest dosyć dobrze oceniana przez banki, choć problem stanowi często wiek i wysokość świadczeń, o tyle młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, praktycznie nie mają szans na kredyt. Gdzie mogą dostać pożyczkę na dowód bez zaświadczeń? Nietrudno zgadnąć, że znowu z odsieczą przychodzą firmy pożyczkowe. Instytucje pozabankowe często oferują np. pożyczkę na umowę zlecenie. Jest to duże udogodnienie dla studentów. Ta grupa konsumentów rzadko może liczyć na umowę o pracę, co nie znaczy, że są niewypłacalni. Coraz popularniejsze wśród millenialsów stają się też wolne zawody, takie jak grafik, copywriter czy bloger. Na szczęście dla nich pożyczka na umowę zlecenie nie jest w instytucjach pozabankowych rzadkością.

Starsze osoby są w o tyle uprzywilejowanej pozycji, że mają stały dochód w postaci emerytury. Jest to źródło niezbywalne, jednak często niezbyt wysokie. Dlatego banki mogą nisko oceniać zdolność kredytową emeryta. Jako że pożyczka na raty na dowód bez zaświadczeń jest zazwyczaj niższa niż kredyt, wielkość emerytury nie gra tak dużej roli. Firmy pozabankowe są też mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o górną granicę wieku potencjalnego pożyczkobiorcy i chętnie udzielają pożyczek emerytom.

Gdzie najlepiej wziąć pożyczkę bez umowy o pracę?

Co przemawia za firmą pozabankową, jako najlepszym miejscem do wzięcia pożyczki bez umowy o pracę? Przede wszystkim często jest to jedyne miejsce, gdzie osoba z inną formą zatrudnienia w ogóle ma szansę uzyskać pomoc. Jednak nie należy traktować firmy pożyczkowej jako ostatniej deski ratunku. Dostępność to nie jedyna zaleta sektora pozabankowego. Kredyt gotówkowy przez internet pozwala uniknąć formalności, a tym samym oszczędzić mnóstwo czasu. Pożyczając poza bankiem i spłacając zobowiązanie zgodnie z planem, budujemy pozytywną historię kredytową, która w przyszłości przyda nam się również w banku – być może będzie oceniona na tyle wysoko, że brak umowy o pracę przestanie stanowić przeszkodę. Kolejne regulacje prawne sprawiły, że rynek firm pożyczkowych w Polsce dojrzał i nie musimy się już obawiać wysokich, ukrytych kosztów zobowiązań. Zasady udzielania pożyczek online są równie przejrzyste, jak reguły ustalane przez banki.

Rozważając pożyczkę na dowód, warto pomyśleć nad tym, żeby nie zaburzała ona zbytnio naszej płynności finansowej. Pożyczka na raty daje możliwość większej kontroli nakładów. Nie zostajemy zmuszeni do jednorazowego, sporego wydatku. Mniejszą comiesięczną ratę łatwiej wpleść w domowy budżet i uzyskać rezerwy na nieprzewidziane sytuacje.