info@askredyt.pl 611 100 415

Spirala zadłużenia – jak bezpiecznie korzystać z pożyczek

Zarządzanie finansami domowymi lub w firmie może przysporzyć nam wielu problemów. Szczególnie w kryzysowych sytuacjach, gdy szykuje nam się wyjazd lub nieoczekiwanie zachorujemy. Kiedy rodzina nie jest w stanie nam pomóc, w takim wypadku koniecznością jest zaciągnięcie pożyczki. Należy jednak mądrze zarządzać pieniędzmi i pamiętać o wcześniej zaciągniętych długach, ponieważ w przyszłości możemy mieć problem z uregulowaniem opłat.

Spirala zadłużenia – co należy o niej wiedzieć

Dzięki dostępności pożyczek pozabankowych zdobycie dodatkowych środków nie sprawia wielu trudności. Kiedy zorientujemy się, że fundusze zostały wykorzystane możemy zgłosić się po kolejną. Postępując w taki sposób tracimy panowanie nad naszymi finansami i zanim się obejrzymy wpadniemy w spiralę zadłużenia.

Definicja spirali zadłużenia mówi nam, że jest to negatywne postępowanie, polegające na nadmiernym zadłużaniu się. Pożyczki początkowo służą celom konsumpcyjnym. Poważny problem zaczyna się, kiedy konsument wpada w pułapkę, czyli dochodzi do skumulowania się długów. Zobowiązania przekraczają dochody dłużnika, dlatego koniecznością jest ponowne zadłużenie się w celu spłaty poprzednich rat. Należy uważać na to negatywne zjawisko, gdyż każdy niedotrzymany termin odnotowywany jest w rejestrach dłużników, co zmniejsza zdolność kredytową i prowadzi do odmowy udzielenia kolejnej pożyczki.

Jak uniknąć spirali zadłużenia

Oferty firm pożyczkowych bywają kuszące. Wszędzie widzimy plakaty i reklamy z pożyczkami, z których ciężko jest nie skorzystać. Należy jednak zastanowić się na jaki cel przeznaczymy pieniądze, aby uniknąć w przyszłości problemów ze spłatą należności.

Niektórzy z nas wydają zaciągnięte pieniądze na wakacje lub remont mieszkania. Osoby, które wykorzystują gotówkę na przyjemności mają zwykle bardziej swobodny stosunek do pieniędzy i nie zastanawiają się czy w przyszłości będą w stanie spłacić dług. Jednak zdarzają się również nieszczęśliwe sytuacje, które mogą wymagać dodatkowych funduszy np. strata pracy, czy choroba. Wtedy wzięcie pożyczki jest zupełną koniecznością. Przed zaciągnięciem zobowiązania zawsze warto zastanowić się czy jest to konieczne i czy będziemy w stanie je spłacić.

Dobrym pomysłem przed zaciągnięciem pożyczki jest kontrolowanie budżetu domowego, czyli spis wszystkich dochodów oraz wydatków. Dzięki temu mamy pełną świadomość jaką kwotą dysponujemy i ile miesięcznie będziemy mogli przeznaczyć na spłatę rat. 

Jak wyjść ze spirali zadłużenia

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy w finansowym dołku i zalegamy z długami. Powodów może być wiele – lekkomyślność, złe zarządzanie gotówką lub nawarstwienie się nieoczekiwanych zdarzeń. W takim wypadku należy przemyśleć swoją sytuację finansową i zastanowić się jak wyjść z zadłużenia.

Po pierwsze należy przestać zaciągać kolejne pożyczki. Można w inny sposób podejść do finansów, zastanowić się nad różnymi możliwościami pozyskania pieniędzy. Kolejny dług niczego nie rozwiązuje, jedynie zastąpi poprzedni. Natomiast do każdej kolejnej pożyczki trzeba dopisać odsetki, co utrudnia spłatę. Racjonalnym pomysłem jest nauka oszczędzania. Warto pomyśleć czy zadłużanie się jest niezbędne, czy tylko chcemy przeznaczyć gotówkę dla przyjemności.

Kolejnym rozwiązaniem jest plan spłaty. Najlepiej zapisywać na kartce wszystkie terminy spłacania kolejnych rat (pomoże nam to uniknąć monitów, których koszt ponosi dłużnik), odsetki oraz pożyczki, które obciążają nas największymi karami za niedotrzymanie terminu. Należy zacząć od długów powstałych najwcześniej oraz przeliczyć miesięczny budżet jakim dysponujemy, aby w przyszłości nie zabrakło nam pieniędzy na następną pożyczkę.

Rozwiązaniem problemu nie zawsze jest pożyczka. Należy pamiętać, że w najbliższym czasie należy ją spłacić, dlatego warto zastanowić się czy może lepszym pomysłem będzie poproszenie bliskich o tymczasowe wsparcie.