info@askredyt.pl 611 100 415

Co to jest ERIF i jakie rodzaje raportów oferuje?

Często nie zastanawiamy się czym grozi wpisanie na krajową listę dłużników. Zapominamy o uregulowaniu opłat i nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób nasza wiarygodność finansowa maleje. Dlatego warto kontrolować swoją sytuację finansową i zarejestrować się w serwisie infokonsument.pl. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do rejestru dłużników ERIF. 

ERIF – Biuro informacji gospodarczej – definicja

ERIF BIG S.A. to Biuro Informacji Gospodarczej. Związane jest z firmą windykacyjną – KRUK S.A. ERIF zbiera informacje na temat osób fizycznych i przedsiębiorstw, które są zadłużone oraz o tych, którzy spłacają dług w terminie. Dane są przechowywane i udostępniane każdemu klientowi. Możemy tam znaleźć informacje o posłużeniu się sfałszowanym lub cudzym dokumentem.

Z każdego raportu możemy dowiedzieć się jaka instytucja lub osoba fizyczna przekazała nasze dane do bazy ERIF. Wpisanie osoby do rejestru wymaga spełnienia określonych warunków. Przed wpisaniem osoby warto zapoznać się z przepisami, kto podlega wpisowi do rejestru oraz jak należy dokonać wpisu, zawartymi w  Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Warto pamiętać, że nasza wiarygodność finansowa na rynku ulega zmniejszeniu jeśli znajdziemy się w jednym z rejestrów BIG. Nie tylko wpis do rejestru dłużników ERIF, ale również do takich baz jak KBIG, KRD, BIK lub BIG Info Monitor zmniejszają zdolność kredytową. W takiej sytuacji najprawdopodobniej nie będziemy w stanie wziąć kredytu lub pożyczki, dlatego zawsze warto pamiętać o terminowym spłacaniu zadłużeń.

Jak się sprawdzić w ERIF

Kiedy zalegamy z długiem i obawiamy się, że zostaliśmy wpisani do krajowego rejestru dłużników, możemy sprawdzić swoją sytuację finansową oraz zdolność kredytową.

Sprawdzenie się w bazie ERIF nie jest trudne. Wystarczy zarejestrować w serwisie infokonsument.pl poprzez wpisanie danych osobowych oraz przesłanie skanu dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. Każdy konsument może bezpłatnie sprawdzić swoje dane w systemie za pomocą usługi Sprawdź siebie raz na pół roku. Jeżeli chcemy sprawdzać częściej bazę koszt usługi wzrasta do 3 zł za raport. Sprawdzenie przedsiębiorcy to koszt 34,99 zł. Natomiast dopisanie dłużnika do rejestru to koszt 39 zł.

Jeżeli chcemy kontrolować swoja sytuację finansową całodobowo możemy włączyć funkcję Automonitoring. Nie musimy wtedy często sprawdzać rejestru dłużników ERIF, aby dowiedzieć się, że zaszły zmiany. Na stronę należy zalogować się tylko wtedy, gdy otrzymamy powiadomienie na adres e-mail.

Rodzaje raportów z bazy ERIF i dlaczego warto je pobierać

Po zalogowaniu się w serwisie mamy do wyboru trzy rodzaje raportów z bazy ERIF:

  • raport na Twój temat (zawiera informacje na temat Twojej sytuacji finansowej),
  • raport z rejestru zapytań (dostajemy dane osoby sprawdzającej nas),
  • raport o dokumencie (w przypadku zagubienia dowodu osobistego sprawdzimy czy ktoś nie posługiwał się naszym nazwiskiem).

Wiedza na temat swojej zdolności kredytowej jest bardzo ważna szczególnie, gdy chcemy w przyszłości zaciągnąć zobowiązanie finansowe w banku lub firmie pożyczkowej, skorzystać z oferty telefonu w abonamencie lub zakupów ratalnych.

ERIF jak usunąć wpis

Wpis z krajowego rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczej może zostać usunięty wraz ze spłatą długu. Obowiązek usunięcia wpisu z rejestru dłużników leży po stronie wierzyciela. Warto jednak dopilnować, aby wpis został całkowicie usunięty, gdyż zdarzają się przypadki, że wierzyciel zapomina o wypełnieniu swoich zobowiązań.

Jeżeli zostaliśmy wpisani do  ERIF i nie zgadzamy się z zaistniałym wpisem możemy złożyć reklamację składając: sprzeciw do wierzyciela lub sprzeciw do BIG. Wniosek o wykreślenie możemy wnieść jeżeli uważamy, że wpis jest nieaktualny, nie podaje prawdziwych i kompletnych informacji. Każdy sprzeciw musi zostać udokumentowany przez klienta w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Zostanie on rozpatrzony w biurze w przeciągu 30 dni.

Dlaczego warto często pobierać raport z bazy ERIF

Warto pobierać raport regularnie, gdyż będziemy mieli wtedy pełną kontrolę nad swoją sytuacją finansową i informacjami jakie znajdują się w rejestrze. Dostajemy pozytywne i negatywne wiadomości np. czy nasze comiesięczne rachunki są regularnie spłacane, czy też zalegamy z opłatami.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo ważne, dlatego ERIF od dawna promuje i podkreśla korzyści jakie niesie ze sobą dostęp do sytuacji finansowej każdego klienta. Aby lepiej wprowadzić do obiegu społeczeństwa definicję pozytywnej historii płatniczej 21 maja w Polsce obchodzimy święto – Dzień Informacji Pozytywnej.