info@askredyt.pl 611 100 415

Weryfikacja pożyczkodawcy – opinie nie są jedynym istotnym czynnikiem

Pożyczki pozabankowe są doskonałym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy zastrzyku finansowego. Prosty formularz, łatwa weryfikacja i szybki przelew pieniędzy gwarantują zasilenie budżetu znacznie szybciej, niż kredyt bankowy. Jednak każda decyzja związana z gotówką powinna być przemyślana. Z tego względu zawsze zweryfikujmy, z kim podpisujemy umowę, aby nie żałować podjętych decyzji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku aż 80,4 procent gospodarstw domowych miało dostęp do internetu. A sieć to najlepsze miejsce, aby sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej.

Wiarygodny pożyczkodawca – opinie to podstawa

Pierwszym, choć nie kluczowym elementem, są opinie na temat pożyczkodawcy. Klienci, którzy skorzystali z usług instytucji pozabankowej, mogą powiedzieć najwięcej na jej temat. Wybierajmy sprawdzone strony internetowe, gdzie takie opinie są faktycznie wartościowymi wypowiedziami. Nie zawsze bowiem wpisy pochodzą od pożyczkobiorców. Czasami mogą być reklamą firmy albo wręcz przeciwnie – próbą zniechęcenia nas do instytucji, która dla innego pożyczkodawcy jest konkurencją. Dlatego czytajmy oceny i sugerujmy się rekomendacjami, ale niech nie będzie to jedyny czynnik, który bierzemy pod uwagę, starając się o pożyczkę internetową. Podpisując umowę pożyczki, trzeba dokładnie sprawdzić pożyczkodawcę, a następnie starannie przeczytać dokument, który będzie dowodem naszej transakcji.

Numer Krajowego Rejestru Sądowego

Jeśli planujemy złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową, koniecznie poszukajmy numeru KRS pożyczkodawcy. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, stowarzyszenia, organizacji społecznych, zawodowych czy fundacji. Warto skorzystać z KRS online, czyli elektronicznego dostępu do bazy. Będziemy mogli poznać interesujące nas szczegóły na temat firmy, np. czy podmiot nie zawiesił działalności. KRS online wskazuje też status prawny, a nawet sytuację finansową firmy. Instytucję wyszukamy, podając jej numer KRS, NIP, REGON albo po prostu wpisując nazwę firmy pożyczkowej. Trzeba wiedzieć, że nie wszyscy legalnie działający pożyczkodawcy będą posiadać wpis do KRS. Dlaczego? Mogą być to zagraniczne firmy pożyczkowe, które posiadają pozwolenia i licencje, uprawniające je do prowadzenia działalności na unijnym, a zatem również polskim rynku.

Lista ostrzeżeń publicznych Krajowego Nadzoru Finansowego

Pożyczkodawcy sprawdzają klientów w bazach dłużników – pożyczkobiorcy z kolei powinni skontrolować listę ostrzeżeń publicznych Krajowego Nadzoru Finansowego. To tutaj dowiemy się, czy wybrana przez nas instytucja pozabankowa nie łamie prawa i nie popełniła przestępstwa, przez co mogłaby nas narazić na straty materialne albo psychiczne. Jeśli podmiot jest podejrzany o nielegalną działalność, będziemy mogli znaleźć informacje o prokuraturze, która zajmuje się daną sprawą oraz wzmianki o wydanych w toku postępowania prawomocnych orzeczeniach. Komisja Nadzoru Finansowego nieustannie bada cały rynek finansowy.

Figurowanie w Rejestrze Firm Pożyczkowych

Jeśli chcemy wyjść z długów i podreperować swój budżet, pożyczka może nam pomóc. Listę rzetelnych pożyczkodawców znajdziemy w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Początkowo był prowadzony przez Związek Firm Pożyczkowych. Wskazywał klientom firmy, które nie stosują nieuczciwych procedur. 22 lipca 2017 roku weszła w życie Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Od tego dnia Rejestr Firm Pożyczkowych jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nadal pomaga wybierać  wiodących pożyczkodawców, pozwalających uzyskać wsparcie rodzinnego funduszu.

Rzetelna strona internetowa i jasne warunki oferty

Zanim będziemy mieć możliwość wglądu do umowy pożyczki, mamy okazję dokładnie przeanalizować stronę internetową pożyczkodawcy. Kiedy to zrobimy, od razu będziemy wiedzieć, czy mamy do czynienia z wiarygodną i rzetelną instytucją pozabankową. Czy informacje są jasne i przejrzyste? Bez trudu znaleźliśmy dane kontaktowe, warunki uzyskania pożyczki i wszystkie koszty z nią związane? Jeśli informacje są kompleksowe i nie narodziły się w naszej głowie żadne wątpliwości, możemy śmiało korzystać z usług danego pożyczkodawcy.

Warto trzymać się tych kilku prostych zaleceń, aby później nie martwić się np. kosztami, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Lepiej nie otrzymać monitu (sądowego wezwania do zapłaty), tylko spokojnie spłacać raty, myśląc nad kolejnymi planami, które będziemy mogli zrealizować z pomocą pożyczki.