info@askredyt.pl 611 100 415

Bazy dłużników – gdzie pożyczkodawcy sprawdzają zdolność kredytową?

Zanim postanowimy zaciągnąć pożyczkę, warto ustalić, jakie wymagania postawi dana instytucja, przed udzieleniem nam zobowiązania finansowego. Oprócz konieczności podania danych osobowych, adresu zamieszkania i wykonania przelewu weryfikacyjnego, każda firma z pewnością będzie chciała sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodnymi klientami. W jaki sposób może to zrobić?

Firmy pożyczkowe sprawdzają historię kredytową klientów

Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki bez zaświadczeń, musimy się liczyć z faktem, że instytucje finansowe, tak czy inaczej, będą chciały dokładnie zweryfikować naszą zdolność kredytową. Wiele firm nie bierze co prawda pod uwagę popularnego rejestru Biura Informacji Kredytowej, z pewnością jednak sprawdzi nasze dane w innej bazie.

Część instytucji pożyczkowych posiada również swoje własne, wewnętrzne bazy informacyjne lub korzysta z alternatywnych systemów wymiany informacji (takich, jak np. CreditCheck).

Biuro Informacji Kredytowej – scoring wyrocznią przy kredycie

BIK nie jest typowym rejestrem dłużników, stanowi jednak najpopularniejszą w Polsce bazę danych, dotyczących klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Do BIK trafia każdy, kto kiedykolwiek zaciągnął zobowiązanie finansowe – nawet wtedy, gdy oddał je w terminie.

Warto pamiętać, że banki mają ustawowy obowiązek zweryfikowania informacji o kliencie właśnie w BIK i sprawdzenia scoringu punktowego. Taki przymus nie dotyczy jednak instytucji pożyczkowych, które często decydują się na skorzystanie z innych baz lub rejestrów dłużników.

Krajowy Rejestr Długów BIG SA – rejestr z najdłuższą historią

KRD jest pierwszym w Polsce biurem informacji gospodarczej, działającym od 2003 roku. Najczęściej korzystają z niego firmy z sektora bankowego i większe przedsiębiorstwa. Zasadą działania KRD jest przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie informacji o zadłużeniach oraz terminowych spłatach kredytu czy pożyczki pozabankowej.

Z początku, rejestr KRD obejmował wyłącznie różnego rodzaju podmioty gospodarcze, jednak po zmianie przepisów prawnych, od 14 czerwca 2010 roku, z bazy mogą korzystać także gminy, wtórni wierzyciele oraz osoby prywatne.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej zbiera dane od Grupy Kruk

ERIF BIG, podobnie jak KRD, zostało założone w 2003 roku i działa na zbliżonych zasadach, co inne BIG-i. Tak, jak BIK, czy właśnie KRD, zbiera o pożyczkobiorcach zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje.

Warto wiedzieć, że ERIF BIG zbiera również informacje od Grupy Kapitałowej KRUK. Jest to jedyna baza, która posiada dane gromadzone przez największą grupę zarządzania wierzytelnościami w Polsce.

Tak jak w przypadku wszystkich biur informacji gospodarczej, wpis do rejestru dłużników ERIF BIG również powoduje utratę wiarygodności finansowej w oczach banków i firm pożyczkowych. Oczywiście nie eliminuje nas to na zawsze z rynku – istnieje kilka sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej.

BIG InfoMonitor – sprawdź Raport o Sobie

Analogicznie do KRD i ERIF, InfoMonitor prowadzi swój własny Rejestr Dłużników. Co ciekawe, jako jedyny BIG, bezpośrednio współpracuje on z Biurem Informacji Kredytowej i Związkiem Banków Polskich oraz może udostępniać dane gromadzone przez te instytucje.

InfoMonitor umożliwia również szybkie, samodzielne sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. W tym celu, wystarczy założyć konto na stronie internetowej BIG InfoMonitor i wypełnić stosowny wniosek. Następnie otrzymujemy tzw. Raport o Sobie, zawierający wszystkie informacje, dotyczące naszych zobowiązań finansowych.

InfoMonitor udostępnia również tzw. Raporty z Rejestru Zapytań – pozwalają one sprawdzić, kto interesował się naszą wiarygodnością kredytową w ciągu ostatniego roku.

CreditCheck – nowoczesny system wymiany danych

Mało jeszcze znany w branży pożyczkowej (w porównaniu do innych baz), CreditCheck jest innowacyjnym systemem wymiany informacji, z którego korzysta już spora część instytucji finansowych. Sam w sobie nie stanowi bazy danych, wykorzystuje jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym firmy pożyczkowe mogą szybciej i łatwiej zdobyć informacje o wnioskodawcy.

CreditCheck opiera się przede wszystkim na współpracy z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej i wszystkimi instytucjami, które dołączyły do projektu. System ten został również objęty oficjalnym patronatem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Pożyczka bez zdolności kredytowej

Nie każdy jest świadom, że zobowiązanie finansowe możemy zaciągnąć nawet w sytuacji, kiedy nie wykazujemy się dostateczną wiarygodnością kredytową.

Duża część pożyczkodawców nie patrzy restrykcyjnie na dane zbierane przez opisane wyżej instytucje. Firmy pożyczkowe sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, jednak indywidualnie podchodzą do jej oceny. Część instytucji wymaga od pożyczkobiorcy jedynie zaświadczenia o jakichkolwiek dochodach. Mogą one pochodzić z różnych źródeł i wcale nie muszą się wiązać z umową o pracę.

Jeżeli wynajmujemy komuś nieruchomość, otrzymujemy świadczenia socjalne (chociażby z programu 500+) lub nawet alimenty, dla wielu firm pożyczkowych będzie to wystarczające potwierdzenie tego, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie finansowe.