Jak zastrzec dokumenty w przypadku ich zgubienia lub kradzieży? Pierwszych kroków nie kierujcie na komisariat. Nie musicie się nigdzie ruszać. Wystarczy wam urządzenie z dostępem do internetu. Przekonajcie się, gdzie najszybciej zablokujecie dowód.
Jak zastrzec zgubiony dowód osobisty przez internet
W przypadku utraty dowodu tożsamości najłatwiej będzie zablokować dokument z pomocą internetu. Żeby to zrobić, musicie wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej i zalogować się na swoje konto. Niestety jedynie osoby zarejestrowane w BIK skorzystają z najprostszej opcji zastrzegania dokumentów. Po zalogowaniu wystarczy, że:
- wejdźcie w zakładkę “Moje dane”,
- wybierzcie opcję “Zastrzeż dokumenty”.
Informacja zostanie niezwłocznie przekazana do Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Zarządzany jest on przez Związek Banków Polskich i umożliwia skuteczne wyłączenie utraconych dokumentów z obiegu.
Jak zablokować dowód osobisty w banku?
Zastrzeganie dowodu osobistego w banku ma taki sam efekt jak zrobienie tego przez system BIK. W obu przypadkach informacja o zagubieniu lub kradzieży dokumentu trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Od tej pory nikt nie będzie w stanie wykorzystać waszych danych osobowych do wyłudzenia kredytu, co mogłoby się skończyć wpędzeniem w spiralę zadłużenia.
Dokumenty najłatwiej zastrzec w banku, w którym prowadzicie rachunek. Instytucja posiada już bowiem wszystkie niezbędne informacje na temat waszego dowodu w systemie, więc do zablokowania dokumentu, wystarczy zgłoszenie się do najbliższej placówki. Jeśli nie macie w okolicy stacjonarnego oddziału swojego banku, możecie zablokować dowód również w jednym z poniższej listy:
- Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
- Bank Pocztowy S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
- Deutsche Bank PBC S.A.,
- Eurobank,
- Plus Bank S.A.,
- Krakowski Bank Spółdzielczy,
- PKO BP S.A.,
- Santander Consumer Bank S.A.,
- SGB-Bank S.A.,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Bank Zachodni WBK S.A.,
- Getin Bank.
Wymienione instytucje przyjmują zgłoszenia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone od każdego, niezależnie od tego, czy dana osoba jest klientem danego banku, czy nie. Przygotujcie się jednak na pytania dotyczące numeru, serii i daty ważności dokumentu. Takie informacje znajdziecie np. na umowie o pracę, wynajem, czy umowie o pozabankową pożyczkę na raty.
Kolejny krok – zgłoszenie kradzieży dowodu na Policji i w urzędzie gminy
Straciliście dokument w wyniku ewidentnej kradzieży? Zgłoście ten fakt na najbliższym komisariacie Policji. Ułatwi to ewentualne dochodzenie swoich praw, jeśli ktoś spróbuje popełnić przestępstwo z użyciem waszego dowodu.
Po wizycie na komisariacie kroki skierujcie do najbliższego urzędu gminy. To kolejne miejsce, gdzie należy zastrzec dowód osobisty. To też jedyna placówka, która może wam wydać zaświadczenie o utracie dokumentu. Do czasu wyrobienia nowego dowodu, posłuży wam jako dokument zastępczy.
Do czego mogą posłużyć dane osobowe z dowodu?
Zgubiony lub skradziony dowód osobisty może was kosztować nie tylko czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z jego zastrzeżeniem i wyrobieniem nowego. Jeśli dowód trafi w niepowołane ręce, skradziona tożsamość może posłużyć np. do:
- wyłudzenia kredytu lub pożyczki;
- założenia konta bankowego, które pomoże prać pieniądze;
- wypożyczenia samochodu, roweru, innego sprzętu w celu jego kradzieży;
- założenia fikcyjnej firmy, która może być przykrywką działalności przestępczej.
Konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Nawet jeśli uda wam się udowodnić, że to nie wy wzięliście kredyt, to zazwyczaj dochodzenie do prawdy trwa latami. Przez cały ten czas wyłudzone zobowiązanie rzutuje na wasz scoring kredytowy i uniemożliwia zaciąganie innych kredytów i pożyczek. Dlatego w przypadku utraty dokumentów tak ważne jest szybkie działanie.